Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 6. 2017
Výstraha před požáry

Hasiči se děsí lesních požárů! ČHMÚ kvůli suchu a horku varuje

Kvůli suchu a horku varují meteorologové i hasiči před nebezpečím vzniku požárů. Výstraha platí zejména pro Ústecký a Jihomoravský kraj. Právě v oblasti Moravské Sahary zuřil před pěti lety jeden z nejrozsáhlejších lesních požárů za posledních 20 let.

Hořící les je noční můrou hasičů. V suchém a teplém počasí stačí malá jiskra, aby se rozhořel typický letní požár. Před tímhle nebezpečím teď varují meteorologové i hasiči. Ti zdůrazňují, že v lese a 50 metrů od něj je zakázáno kouřit a zapalovat oheň.

 

"Výstraha vyplývá z meteorologické situace čili poměrně vysokých teplot a několika dní prakticky beze srážek," vysvětlil meteorolog Miloslav Hradil. "Nesmí se používat hořlavé kapaliny, jako je třeba benzín na rozdělávání ohňů. V suchém počasí to není vůbec vhodné v kombinaci se silnějším větrem," dodal mluvčí hasičů Jan Dvořák.

 

Jihomoravští hasiči vyjíždějí v tomto horkém počasí denně k několika požárům lesa a trávy. "Od začátku roku jsme zatím evidovali více než 300 zásahů," upřesnil Dvořák. To je nejvíc za posledních pět let.

 

V oblasti Moravské Sahary na Hodonínsku právě před pěti lety bojovali s největším lesním požárem za posledních dvacet let. Oheň zažehnutý kuřákem nadělal škodu za 28 milionů a v okolí Bzence spolykal 160 hektarů lesa.

 

 

S přeháňkami, které mají přijít o víkendu, by si hasiči mohli na chvíli oddychnout. "Očekáváme v noci studenou frontu, na které budou místy srážky, takže je předpoklad, že to riziko se nejméně o jeden stupeň sníží," doplnil meteorolog.

 

S koncem víkendu ovšem meteorologové očekávají další vzestup teplot, které by měly atakovat i tropické třicítky. Odborníci také upozorňují, že v následujících dnech bude kolísat množství ozonu. Ozonová vrstva, která brání dopadu ultrafialového záření, zeslábne. Lidé by se proto neměli dlouho zdržovat na přímém slunci a měli by užívat krémy aspoň s ochranným faktorem 30.

Ondřej Požár/epa TN.cz