Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 10. 2017
Miloš Zeman

Prezident Zeman chce větší kompetence. Měl by je mít? Anketa

Miloš Zeman oznamuje kandidaturu
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Prezident Miloš Zeman prozradil, že si přeje, aby hlava státu měla větší kompetence. Podle Zemana si je vzhledem k tomu, že je volena přímo občany a má silný mandát, zaslouží. Prezident by podle Zemana měl mít právo navrhovat zákony a přehlasování jeho veta by mělo být složitější.

Jak by chtěl úřad prezidenta posílit, prozradil Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Podle Zemana třeba není správné, že k přehlasování prezidentského veta stačí 101 poslanců. Zeman by tuto hranici chtěl zvýšit na 120, tedy na stejnou úroveň, jaká je potřeba k přijetí ústavního zákona.

 

Anketa

Jaké by měly být pravomoci prezidenta?

Hlasovalo 1884 lidí.
Prezident by měl navíc mít podle Zemana právo sám navrhovat zákony. O zákonnou iniciativu přišla česká hlava státu v první polovině 90. let, za éry Václava Havla. Pokud Zeman mandát obhájí, chce jednat s vybranými poslanci a senátoři, kteří by pak za něj návrhy zákonů předkládali.

 

Další ze změn, které by rád Zeman u prezidentských pravomocí viděl, je zrušení nutnosti tzv. kontrasignace, tedy spolupodpisu premiéra. Ta by podle Zemana měla být zrušena třeba u výběru kandidátů, kteří dostanou státní vyznamenání.

 

Podle Zemana je vhodné rozšířit pravomoci, protože prezident volený přímo občany má silný mandát a měl by mít možnost jej adekvátně vykonávat. Politici, kteří toto odmítají, prý prezidentovi silný mandát pouze závidí.

 

 

Zeman by rád zašel ještě dál. Uvedl, že by prezident měl mít právo také ovlivňovat výběr ministrů. Měl by mít pravomoc je odvolávat nebo odmítnout jmenovat. Sám ale přiznává, že až s takovým rozšířením prezidentských pravomocí rozhodně nepočítá.

 

Krom rozšíření prezidentských pravomocí chce Zeman také, aby účast u voleb byla povinná. Rád by také voličům umožnil tzv. panašování, tedy volbu napříč kandidátkami i u parlamentních a krajských voleb. Stejným způsobem mohou volit do obecních zastupitelstev.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.10. | 23:26 overal
15
Svobodně volený prezident má ve skutečnosti daleko větší mandát než poslanec ...
6.10. | 01:35 Jan Pavel
-16
Ať jde ten senil do p r d e l e stejně už nebude zvolen, dobytek
6.10. | 17:20 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Koho zabili?
6.10. | 16:21 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
6.10. | 16:02 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, vidím, že dělat ze sebe čůůůůůůůůůůůůůůráka je opravdu tvůj velkej koníček. Trousile, čůůůůůůůůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůůůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůůůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůůůůůůůůůráku
6.10. | 16:02 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Bla bla? Blablablablabla? BLa?? JA ti nerozumim!
6.10. | 15:37 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
6.10. | 15:33 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, já přece netuším, jak to sosani nebo ten slovenskej eštébák vymyslí, nevzdělanej gerontskej primitivní čůůůůůůůráku
6.10. | 15:33 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
AHa,, takze Polaci budou kutat, Australskej burzoust shrabne balik a Cesko utre nudli..V "podstate"!!
6.10. | 15:26 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
6.10. | 15:10 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost
6.10. | 15:26 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
6.10. | 15:09 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, proč by putovali z Austrálie? Budou kutat Poláci, ti jsou dost flexibilní, nevzdělanej gerontskej primitivní čůůůůůůůráku? Trousile, čůůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůůráku
6.10. | 15:14 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Srarat,,hezky Slovo, co? To je Australsky" Farat"! Takze-klidek, a nepitchuj!
6.10. | 15:10 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
PRoc by bagrista nemohl srarat? Ty tu taky pitchujes a pritom patris do staje ke zlabu!
6.10. | 15:09 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko,, a kolik bude tem hornikum nez na Cinovec doputuji z Australie?? Opravdu myslis ze tam budou kutat jako krtci?? Ze tam vyrostou tezni veze? Ojojoj,,Pavle,,ovladej se!