Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.1. 2016 21:06
Útok na Evropu

Příští cíl vrahů z Islámského státu? Tisíce lidí jsou v ohrožení!

ISIS a útoky na výletní lodě
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz

Kde příště udeří Islámský stát? Britská admiralita varuje, že se teroristická organizace snaží vybudovat vlastní námořnictvo. Cílem by se tak mohla stát některá z výletních lodí, které křižují Středozemní moře.

Po Středozemním moři plují denně desítky velkých výletních lodí. Na každé z nich se plaví i několik tisíc pasažérů. Podle admirála Clivea Johnstonea, nejvýše postaveného důstojníka britské admirality v řadách velení NATO, mohou být tyto lodě, a především pasažéři na jejich palubách, ve velkém nebezpečí.

 

Admirál Johnstone odhalil, že se teroristé z Islámského státu snaží na ovládnutém území v Libyi budovat vlastní námořnictvo. Podle Johnstone existuje "strašlivá možnost, že velmi sofistikovaný zbraňový systém bude použit, k útoku na plavidla. Takový útok by měl pro Západ neskutečný dopad," varoval podle Daily Mailu Clive Johnstone.

 

Johnstone mluvil z paluby španělské válečné lodi zakotvené v Londýně. Apeloval především na NATO, aby neignorovalo hrozby ve východním Středomoří.

 

 

"NATO si nesmí myslet, že Středomoří je jen o migraci. Je to celé severoafrické pobřeží, je to území Islámského státu v Libyi, je to jejich kontrola Sirty a dalších míst, které vrhají nepříjemný stín na námořní obchod a námořní trasy," uvedl admirál Johnstone.

 

Sofistikované zbraně korejské, čínské či ruské produkce se postupně dostávají k jiným radikálním muslimským organizacím jako je palestinský Hamás nebo libanonský Hizballáh, který sice bojuje po boku Bašára Asada právě proti Islámskému státu, ale jak ISIS už několikrát ukázal, dostat se k výzbroji svých protivníků pro něj není problém.

 

 

"Existuje strašná možnost, že by se v budoucnu do zaměřovačů těchto velmi kvalitních zbraní dostala třeba výletní loď, ropná plošina nebo kontejnerová loď," varoval britský admirál. Podle něj ale bezprostřední nebezpečí útoku zatím nehrozí.

 

Rozvědky odhalily plány islamistů vybudovat vlastní námořnictvo. Podle admirála Johnstonea se tyto ambice daří islamistům mimořádně dobře rozvíjet. Jiné zprávy však hovoří o tom, že ISIS území ovládané v Libyi spíše využívá k tomu, aby zde mimo dosah spojeneckých a ruských náletů mohl rekrutovat nové bojovníky.

 

 

Výletní lodě se už několikrát cílem útoků staly. V roce 1985 unesla skupina palestinských teroristů italskou výletní loď Achille Lauro. Požadovala propuštění jiných teroristů. Aby ukázali, že svá slova myslí vážně, zastřelili amerického vozíčkáře židovského původu.

 

Při útoku na tuniské muzeum Bardo vloni v březnu zahynulo 12 pasažérů z výletní lodě MSC Splendida, kteří vyrazili do muzea, když loď kotvila v nedalekém přístavu La Goulete. Výletní společnosti po útocích v muzeu přestali kotvit v Tunisku. Lednový útok je zase přiměly omezit kotvení v Turecku. Několik lodí se také dostalo pod palbu somálských pirátů, když proplouvaly nebezpečným úsekem mezi Suezským kanálem a Perským zálivem.
 

vbo TN.cz