Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.1. 2016 21:06
Útok na Evropu

Příští cíl vrahů z Islámského státu? Tisíce lidí jsou v ohrožení!

ISIS a útoky na výletní lodě
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz

Kde příště udeří Islámský stát? Britská admiralita varuje, že se teroristická organizace snaží vybudovat vlastní námořnictvo. Cílem by se tak mohla stát některá z výletních lodí, které křižují Středozemní moře.

Po Středozemním moři plují denně desítky velkých výletních lodí. Na každé z nich se plaví i několik tisíc pasažérů. Podle admirála Clivea Johnstonea, nejvýše postaveného důstojníka britské admirality v řadách velení NATO, mohou být tyto lodě, a především pasažéři na jejich palubách, ve velkém nebezpečí.

 

Admirál Johnstone odhalil, že se teroristé z Islámského státu snaží na ovládnutém území v Libyi budovat vlastní námořnictvo. Podle Johnstone existuje "strašlivá možnost, že velmi sofistikovaný zbraňový systém bude použit, k útoku na plavidla. Takový útok by měl pro Západ neskutečný dopad," varoval podle Daily Mailu Clive Johnstone.

 

Johnstone mluvil z paluby španělské válečné lodi zakotvené v Londýně. Apeloval především na NATO, aby neignorovalo hrozby ve východním Středomoří.

 

 

"NATO si nesmí myslet, že Středomoří je jen o migraci. Je to celé severoafrické pobřeží, je to území Islámského státu v Libyi, je to jejich kontrola Sirty a dalších míst, které vrhají nepříjemný stín na námořní obchod a námořní trasy," uvedl admirál Johnstone.

 

Sofistikované zbraně korejské, čínské či ruské produkce se postupně dostávají k jiným radikálním muslimským organizacím jako je palestinský Hamás nebo libanonský Hizballáh, který sice bojuje po boku Bašára Asada právě proti Islámskému státu, ale jak ISIS už několikrát ukázal, dostat se k výzbroji svých protivníků pro něj není problém.

 

 

"Existuje strašná možnost, že by se v budoucnu do zaměřovačů těchto velmi kvalitních zbraní dostala třeba výletní loď, ropná plošina nebo kontejnerová loď," varoval britský admirál. Podle něj ale bezprostřední nebezpečí útoku zatím nehrozí.

 

Rozvědky odhalily plány islamistů vybudovat vlastní námořnictvo. Podle admirála Johnstonea se tyto ambice daří islamistům mimořádně dobře rozvíjet. Jiné zprávy však hovoří o tom, že ISIS území ovládané v Libyi spíše využívá k tomu, aby zde mimo dosah spojeneckých a ruských náletů mohl rekrutovat nové bojovníky.

 

 

Výletní lodě se už několikrát cílem útoků staly. V roce 1985 unesla skupina palestinských teroristů italskou výletní loď Achille Lauro. Požadovala propuštění jiných teroristů. Aby ukázali, že svá slova myslí vážně, zastřelili amerického vozíčkáře židovského původu.

 

Při útoku na tuniské muzeum Bardo vloni v březnu zahynulo 12 pasažérů z výletní lodě MSC Splendida, kteří vyrazili do muzea, když loď kotvila v nedalekém přístavu La Goulete. Výletní společnosti po útocích v muzeu přestali kotvit v Tunisku. Lednový útok je zase přiměly omezit kotvení v Turecku. Několik lodí se také dostalo pod palbu somálských pirátů, když proplouvaly nebezpečným úsekem mezi Suezským kanálem a Perským zálivem.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

29.1. | 21:35 allanaldik
37
obsadili celou evropu,jak dokazuji.Jaka koli vyletni lod je u nich v ...
29.1. | 21:27 pichav
-33
LIDI SE NEMAJI CO VYLETNIT NA NEJAKE LODI !!!! MAJI SE STARAT O RODINU A DETI A ...
30.1. | 12:22 stupurak10
14
Náhlasit nevhodný komentář
To je divné že nejde nebo není zájem rozprášit ty kozomrdy pak v tom musí být šmelina a černé kšefty.
30.1. | 11:46 Roman Nemergut
16
Náhlasit nevhodný komentář
A s přijímáním těch smradlavých potkanů do Evropy tomuto záměru IS pomůžeme!!
30.1. | 11:07 elzias
18
Náhlasit nevhodný komentář
Může mi někdo říct, proč Evropa příjímá uprchlíky, proč má Evropa všechno platit, bojovat proti IS a vůbec všechno ods*at? Válku začala USA ne? Ať si všechny uprchlíky vemou oni. Místa mají dost, víc než Evropa. Evropa může pomoct s převozem do USA, jsou naši spojenci, tak klidně.
30.1. | 11:00 Miroslav Hanko
10
Náhlasit nevhodný komentář
Nechápu proč se zde stále operuje s tim fotem v pravo pod hlavičkou IS.To jsou Iračané s ukořistěnou vlajkou IS!!!!
30.1. | 08:36 hosan77
19
Náhlasit nevhodný komentář
Ví o tom tak proč tomu nezabrání???
29.1. | 22:32 hoho13
32
Náhlasit nevhodný komentář
.. v 16. století naši předci odrazili rozmáchající se osmanskou říši (úspěšně, díky tomu že ještě neexistoval pojebanej Brusel), co to zkusit znovu, co církev ?, co vrátit Templářům majetek a odprosit je ? jo a zrušit totální blbosti - humanitu a demokracii (v transatlantickém podání)
29.1. | 21:35 allanaldik
37
Náhlasit nevhodný komentář
obsadili celou evropu,jak dokazuji.Jaka koli vyletni lod je u nich v nebezpeci.Staci mala plechovka udelaji z toho bombu a vymasteni muslimove ji daji kam koliv do letadel, lodi a zbudou jen mrtvi nevini obcane.Politik je schovan a organizuje tuhle tupou valku.1000let bojuje muslim proti křestanovy.
29.1. | 21:34 allanaldik
33
Náhlasit nevhodný komentář
kdyz totak posloucham zjistuju ze politicka garnitura vsech zemi maji vydlabane mozky jinak to nejde nazvat.Valcnictvo co sem tahne z IS tady bude mit vojaky vsude a evropa se z toho pos-ere nebude moct se branit vse obsadi Is vojaci prevleceni za uprchliky.VYzbroj IS je koukam dost velka na to aby-
29.1. | 21:27 pichav
-33
Náhlasit nevhodný komentář
LIDI SE NEMAJI CO VYLETNIT NA NEJAKE LODI !!!! MAJI SE STARAT O RODINU A DETI A SEDET NA SEDACIM VE SVEM DOME !!!! A JESTLI SE VYLETNI TAK JSOU TO STEJNI SEBEVRAZI JAKO LIDI V CESKU V mhd A NEBO PANELACICH !!! VYSTAVUJI SE NEBEZPECI !!!! JA JSEM TREBA STALE ZAVRENY VE SVEM A MAM KLID !!!
29.1. | 21:24 bimbi20
-14
Náhlasit nevhodný komentář
Děkuji svému prezidentovi za obranu hranic. On všude hodí šavli a žádný imigrant se přes pachovou stopu sem nedostane. Děkujeme, Miloši.