Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.1. 2016 21:06
Útok na Evropu

Příští cíl vrahů z Islámského státu? Tisíce lidí jsou v ohrožení!

ISIS a útoky na výletní lodě
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz

Kde příště udeří Islámský stát? Britská admiralita varuje, že se teroristická organizace snaží vybudovat vlastní námořnictvo. Cílem by se tak mohla stát některá z výletních lodí, které křižují Středozemní moře.

Po Středozemním moři plují denně desítky velkých výletních lodí. Na každé z nich se plaví i několik tisíc pasažérů. Podle admirála Clivea Johnstonea, nejvýše postaveného důstojníka britské admirality v řadách velení NATO, mohou být tyto lodě, a především pasažéři na jejich palubách, ve velkém nebezpečí.

 

Admirál Johnstone odhalil, že se teroristé z Islámského státu snaží na ovládnutém území v Libyi budovat vlastní námořnictvo. Podle Johnstone existuje "strašlivá možnost, že velmi sofistikovaný zbraňový systém bude použit, k útoku na plavidla. Takový útok by měl pro Západ neskutečný dopad," varoval podle Daily Mailu Clive Johnstone.

 

Johnstone mluvil z paluby španělské válečné lodi zakotvené v Londýně. Apeloval především na NATO, aby neignorovalo hrozby ve východním Středomoří.

 

 

"NATO si nesmí myslet, že Středomoří je jen o migraci. Je to celé severoafrické pobřeží, je to území Islámského státu v Libyi, je to jejich kontrola Sirty a dalších míst, které vrhají nepříjemný stín na námořní obchod a námořní trasy," uvedl admirál Johnstone.

 

Sofistikované zbraně korejské, čínské či ruské produkce se postupně dostávají k jiným radikálním muslimským organizacím jako je palestinský Hamás nebo libanonský Hizballáh, který sice bojuje po boku Bašára Asada právě proti Islámskému státu, ale jak ISIS už několikrát ukázal, dostat se k výzbroji svých protivníků pro něj není problém.

 

 

"Existuje strašná možnost, že by se v budoucnu do zaměřovačů těchto velmi kvalitních zbraní dostala třeba výletní loď, ropná plošina nebo kontejnerová loď," varoval britský admirál. Podle něj ale bezprostřední nebezpečí útoku zatím nehrozí.

 

Rozvědky odhalily plány islamistů vybudovat vlastní námořnictvo. Podle admirála Johnstonea se tyto ambice daří islamistům mimořádně dobře rozvíjet. Jiné zprávy však hovoří o tom, že ISIS území ovládané v Libyi spíše využívá k tomu, aby zde mimo dosah spojeneckých a ruských náletů mohl rekrutovat nové bojovníky.

 

 

Výletní lodě se už několikrát cílem útoků staly. V roce 1985 unesla skupina palestinských teroristů italskou výletní loď Achille Lauro. Požadovala propuštění jiných teroristů. Aby ukázali, že svá slova myslí vážně, zastřelili amerického vozíčkáře židovského původu.

 

Při útoku na tuniské muzeum Bardo vloni v březnu zahynulo 12 pasažérů z výletní lodě MSC Splendida, kteří vyrazili do muzea, když loď kotvila v nedalekém přístavu La Goulete. Výletní společnosti po útocích v muzeu přestali kotvit v Tunisku. Lednový útok je zase přiměly omezit kotvení v Turecku. Několik lodí se také dostalo pod palbu somálských pirátů, když proplouvaly nebezpečným úsekem mezi Suezským kanálem a Perským zálivem.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

29.1. | 21:35 allanaldik
37
obsadili celou evropu,jak dokazuji.Jaka koli vyletni lod je u nich v ...
29.1. | 21:27 pichav
-33
LIDI SE NEMAJI CO VYLETNIT NA NEJAKE LODI !!!! MAJI SE STARAT O RODINU A DETI A ...
30.1. | 12:22 stupurak10
14
To je divné že nejde nebo není zájem rozprášit ty kozomrdy pak v tom musí být šmelina a černé kšefty.
30.1. | 11:46 Roman Nemergut
16
A s přijímáním těch smradlavých potkanů do Evropy tomuto záměru IS pomůžeme!!
30.1. | 11:29 cipisek671
14
30.1. | 08:03 Rudolf Kozák Stejně tak jako neinformovali Rusy, že jim sundají ten Airbus. Já říkám pořád střílet to na potkání tu verbež hnusnou.
30.1. | 11:25 cipisek671
5
29.1. | 21:24 bimbi20 Ty se pořádně rozeběhni a skoč do zdi. Trochu to křupne ta tvoje koule co nosíš na krku a svět si oddechne od dalšího naprosto zbytečnýho opičího potrata. A totéž pichav.
30.1. | 11:07 elzias
18
Může mi někdo říct, proč Evropa příjímá uprchlíky, proč má Evropa všechno platit, bojovat proti IS a vůbec všechno ods*at? Válku začala USA ne? Ať si všechny uprchlíky vemou oni. Místa mají dost, víc než Evropa. Evropa může pomoct s převozem do USA, jsou naši spojenci, tak klidně.
30.1. | 11:00 Miroslav Hanko
10
Nechápu proč se zde stále operuje s tim fotem v pravo pod hlavičkou IS.To jsou Iračané s ukořistěnou vlajkou IS!!!!
30.1. | 08:36 hosan77
19
Ví o tom tak proč tomu nezabrání???
30.1. | 08:03 Rudolf Kozák
25
Jak nás neustále utěšuje Bóža Sralbotka, tak občanům ČR prý žádné nebezpečí nehrozí, protože o tom nemá žádné zprávy. To asi proto, že ho žádní teroristi předem neinformovali, že by něco chystali. Francouze taky předem neinformovali, asi zapomněli !
30.1. | 07:54 Rudolf Kozák
18
"pichav" Tebe ty přiblblý opičáku, by měli zavřít spíše do blázince a dát tě do síťové klece alespoň rok na pozorování a min.3x týdně do té tvé křupanské palice, by ti měli pouštět elektrické šoky !
29.1. | 22:32 hoho13
32
.. v 16. století naši předci odrazili rozmáchající se osmanskou říši (úspěšně, díky tomu že ještě neexistoval pojebanej Brusel), co to zkusit znovu, co církev ?, co vrátit Templářům majetek a odprosit je ? jo a zrušit totální blbosti - humanitu a demokracii (v transatlantickém podání)