Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.2. 2018 12:19
vědecký pokrok

Revoluce v lékařství! Testy odhalí zákeřnou nemoc mnohem dříve

Autismus. Ilustrační foto
Zdroj: profimedia.cz
Autismus. Ilustrační foto

Britští vědci tvrdí, že vyvinuli nový způsob testování, díky kterému mohou odhalit autismus u dětí dříve než doposud a dokonce i odhalit jeho příčiny. Výzkum z univerzity ve Warwicku je první svého druhu a zkoumá vzorky moči a krve u zdravých i nemocných dětí. Díky této metodě by mohla být léčba u nemocných dětí zahájena dříve a dokonce zachránit životy.

Autismus je jednou z nejzávažnějších nemocí a ovlivňuje především komunikační systém v mozku. Hlavní příznaky jsou porucha řeči, opakované a kompulzivní chování, hyperaktivita, úzkost a obtíže zvyknout si na nové prostředí nebo změny.

 

Příznaky nemoci je bohužel obtížné odhalit ve stádiu jejího vývoje. Vědci však odhalili, že děti s autismem mají v krvi vyšší hladinu některých hormonů. Konkrétně oxidačního markeru dityrozinu (DT) a některých cukrově modifikovaných sloučenin nazývaných koncové produkty pokročilé glykace.

 

Genetika je zodpovědná za nemoc pouze ve třetině případů, ve zbytku případů je přesná příčina nemoci těžko odhalitelná. Má se však za to, že nemoc může být zapříčiněna kombinací vlivu prostředí a mutací genetických variant.

 

Nový výzkum by však mohl odhalit příčiny poruchy rychleji. Stejně tak potvrzuje, že s autismem souvisí i mutace aminokyselinových transportérů, jak se již v minulosti předpokládalo.

 

Výzkumný tým z Warwické univerzity spolupracoval s týmem z italské Boloně a porovnával vzorky moči a krve dvou skupin dětí. 38 dětí s autismem a 31 zdravých dětí ve věku 5-12 let. Vědci odhalili ve vzorcích chemické rozdíly mezi těmito skupinami. Tyto vzorky byly dále testovány za pomoci umělé inteligence a výsledky byly přesnější než u dosavadních metod.

 

 

Dalším krokem, který vědci plánují, je opakování studie s početnějšími skupinami dětí, s cílem odhalit nemoc v brzkém stádiu a zjistit příčiny rozvoje nemoci. Brzká léčba by zároveň mohla zabránit dalšímu vývoji nemoci v jiné, vážnější poruchy.

 

"Při dalším testování můžeme odhalit specifické plazmatické a močové profily - sloučeniny s poškozujícími modifikacemi. To nám může pomoci zlepšit diagnostiku autismu a ukázat cestu k novým příčinám této poruchy," uvedla vedoucí výzkumu Naila Rabbaniová v publikaci Molecular Autism.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ŽIVOT AUTISTŮ: Výbuchy vzteku i strach z očního kontaktu. Jak jim porozumět?

kik TN.cz
Reklama