Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.3. 2018 21:19
historický moment

Sejde se Trump s Kimem? Sázkaři mají jasno. Hrají o velké peníze

Zdroj: TV Nova

Donald Trump se sejde s Kim Čong-unem. Souhlas obou státníků se schůzkou oznámili vyjednavači z Jižní Koreje. Byl by to první přímý oficiální kontakt lídrů obou zemí od příměří z roku 1953. Tématem jednání má být jaderné odzbrojení severokorejského režimu a zmírnění amerických sankcí.

Vztahy Spojených států se Severní Koreou pokračují v divoké jízdě po horské dráze. Jen pár týdnů po vzájemném vyhrožování jadernými útoky se mluví o průlomové schůzce. A to poté, co obě znepřátelené země navštívili jihokorejští vyjednavači. 

 

"Kim Čong-un vyjádřil touhu setkat se s prezidentem Trumpem co nejdřív. Prezident Trump ocenil zprávy, které jsme mu přivezli, a řekl, že se s Kim Čong-unem setká do května," uvedl jihočeský vyjednavač Chung Eui-yong.

 

Překvapivé oznámení se okamžitě stalo tématem divokých spekulací. Týkají se třeba místa schůzky. Nejpravděpodobnější je podle expertů dům v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi. Hranice tam prochází přímo jednacím stolem.

 

 

Objevují se ale i další možnosti. Čína, jakožto severokorejský patron, neutrální Švýcarsko, kde Kim Čong-un studoval nebo Jižní Korea, která dohodu zřejmě zprostředkovala. Výběr místa bude problematický hlavně pro Kima - od svého nástupu k moci nikdy nebyl za hranicemi.

 

Další spekulace se týkají tématu jednání. Požadavky americké strany jsou víceméně jasné - ukončení raketového a jaderného programu. V jednom se experti shodují. Jednat se asi nebude o masivním porušování lidských práv, kterého se severokorejští komunisté na vlastních obyvatelích dopouštějí.

 

Trump si klade podmínky

Bílý dům v pátek večer oznámil, že Donald Trump se nesejde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, pokud KLDR neučiní nějaký konkrétní krok.

 

"Prezident se nesetká, pokud neuvidí konkrétní kroky a konkrétní činy ze strany Severní Koreje," řekla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová, kterou citovala agentura Reuters.

 

"Spojené státy neučinily žádné ústupky. Severní Korea však něco slíbila a já říkám znovu: to setkání se neuskuteční bez konkrétních kroků, které odpovídají slibům, které učinila Severní Korea," řekla podle televize CNN Sandersová.

 

Na schůzku se i sází

Pravděpodobnost, že se tito dva státníci setkají, byla ještě před pár týdny mizivá - teď je všechno jinak. A zareagovali na to i sázkaři. Zatímco ještě před pár dny byl kurz na setkání Kim Čong-una a Donalda Trumpa 15:1, včera, poté, co se objevily první zprávy o možné schůzce, kanceláře úplně přestaly tipy na jejich setkání brát.

 

Setká se Donald Trump s Kim Čong-unem? Takovou otázku si před nedávnem pokládala řada lidí, bookmakeři v Česku zareagovali na poptávku a do seznamu sázek na možné letošní události schůzku zařadili. Kurz byl poměrně vysoký, přesto moc sázkařů nenalákal.

 

 

"Celkem příležitost využilo zhruba 300 našich sázkařů, nejvyšší vklad činil 3000 korun a při kurzu 15:1 budeme vyplácet, zdá se, 45 tisíc korun," uvedl muluvčí sázkové kanceláře Fortuna Petr Šrain.

 

Co se amerického prezidenta Donalda Trumpa týče, čeští bookmakeři vypsali sázky i na to, že se ještě letos setká s českým prezidentem Milošem Zemanem, příliš mnoho šancí tomu ale nedávají. Kurz je 4:1.

mom TN.cz
Reklama