Aktualizováno 11.1. 2018 21:29
Volba prezidenta

"Voliči radit nepotřebují," řekl Babiš. Prozradil, komu dá hlas on

Zdroj: TV Nova

Předseda vlády Andrej Babiš bude v nadcházejících prezidentských volbách volit stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Zdůraznil ale, že nejde o postoj hnutí ANO nebo apel na voliče.

Den před prezidentskou volbou premiér Andrej Babiš oznámil, koho bude volit. Vybral si stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Na tiskové konferenci vzkázal, že je to jeho osobní názor, nikoliv oficiální postoj hnutí ANO nebo apel na voliče. "Mají svojí hlavu a nepotřebují, aby jim nějaký Babiš radil," myslí si.

 

"Pokud řeknu, že budu volit pana prezidenta, není to překvapení, považuju ho za jednu z nejvýraznějších osobností od revoluce, za silnou osobnost, která polarizuje společnost, za člověka, který nekrade, jsou za ním výsledky, drží slovo, jezdí mezi lidi do regionů, nežije s politiky, ale pro politiku," vyjmenoval důvody, proč bude volit Miloše Zemana.

 

Prezident také podle Zemana bojuje za české národní zájmy, nebojí se říct svůj názor, bojuje za zájmy podnikatelů, je na Česko hrdý a dělá pro naší zemi maximum.

 

Podle Babiše by měl Zeman více spojovat českou společnost. V tomto duchu se ale už podle premiéra neslo prezidentovo vánoční poselství i jeho středeční projev při hlasování o důvěře vládě. "Myslím, že by bylo dobré, kdyby takto vystupoval, aby spojoval a nerozděloval," dodal Babiš.

 

 

Hnutí ANO do prezidentské volby vlastního kandidáta nepostavilo, byť se dlouho spekulovalo o možné kandidatuře někdejšího ministra obrany Martina Stropnického, který v nové vládě vede ministerstvo zahraničí, nebo eurokomisařky Věry Jourové.

 

Před pěti lety přitom Babiš Zemana nevolil, jak alespoň prozradil jeho tweet z roku 2013. "Prezident nemá vyvést zemi z krize, ale z blbé nálady, kterou lidi mají ze současných politiků. Proto budu volit Schwarzenberga," napsal Babiš.

 

 

Prezident Miloš Zeman přišel Babiše podpořit na středeční jednání o důvěře vládě a avizoval, že v případě neúspěchu jej pověří sestavením vlády znovu, tentokrát mu ale dá na jednání více času a bude chtít, aby měl zajištěnu podporu 101 poslanců.

 

 

Kvůli podpoře prezidenta se do Babiše ve středu pouštěla opozice. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil Babiše a Zemana za "politická dvojčata".

 

Bývalý volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek zase uvedl, že na Hradě bude po neúspěšném hlasování o důvěře vládě probíhat "čekání na Godota", protože nikdo neví, jak dlouho bude prezident čekat, než mu Babiš přinese 101 podpisů.

vbo TN.cz

Anketa

Jak jste spokojeni s výsledkem vašeho kandidáta?

Hlasovalo 34192 lidí.