Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.12. 2016 21:40
přehled smutný rok 2016

Prince, Bowie, Michael! Kdo odešel do hudebního nebe v roce 2016?

Smrt zpěváků: Prince, Bowie, Michael
Zdroj: Instagram
Prince, David Bowie a George Michael - tyto hvězdy letos bohužel vyhasly

Rok 2016 byl pro hudební scénu velmi smutný. Ve světě zemřela celá řada legendárních hudebníků - fanoušky otřásla například smrt Davida Bowieho a Prince. V České republice jsme se rozloučili s Radimem Hladíkem a Stanislavem Procházkou.

David Bowie

David Bowie zemřel v lednu, hned dva dny po svých narozeninách. Devětašedesátiletý zpěvák prohrál boj s rakovinou, odešel obklopený rodinou.

 

Bowie, vlastním jménem David Jones, se proslavil v roce 1969 díky albu Space Oddity. Skutečnou slávu mu ale přineslo až v roce 1972 album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Zaujal nejen originálními rytmy, melodiemi a experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů.

 

17

GALERIE: Smrt hudebních talentů v roce 2016

Zdroj: Instagram

George Michael - 4

V 53 letech zemřel zpěvák George Michael

Hodnocení:

 

Juraj Černý

Bubeník Juraj Černý hrával s kapelami Slobodná Európa nebo Tublatanka. Hudebník zemřel 26. února ve věku 54 let. Juraj 'Ďuro' Černý založil kapelu Tublatanka v roce 1982 s Martinem Ďurindou a Pavolem Horváthem.

 

Nedílnou součástí Tublatanky byly v jejích začátcích slovenské kroje. V roce 1985 vydali debutové album Tublatanka, které mělo obrovský úspěch. Kapela se stala jednou z nejpopulárnějších nejen na Slovensku, ale i v Česku.

 

Stanislav Procházka

16. dubna zemřel zpěvák Stanislav Procházka, který se věnoval zejména dechovce, ale nazpíval například i fotbalovou hymnu Slavie. Bylo mu 96 let.


Hudebníka je snadné si vybavit i podle jeho dalších největších hitů, které si posluchači oblíbili, jako například: Nikdy se nevrátí, Bíle konvalinky, Hej panímámo, Andulička.

 

Prince

Zpěvák Prince zemřel 21. dubna ve věku 57 let. Tělo Prince bylo nalezeno v jeho sídle v Minnesotě. Legendu 80. let šest dní před smrtí hospitalizovali se symptomy chřipkového onemocnění. Prince však zemřel na předávkování opiáty, vyplynulo to z neoficiálních výsledků patologických testů.

 

 

 

Jeho velkým hitem byl song The Purple Rain ze stejnojmenného alba. Za skladbu dostal rovnou dvě Grammy. Za svou kariéru byl nominován dvaatřicetkrát, pět nominací proměnil v cenu.

 

Pete Burns

Zemřel zpěvák Pete Burns, frontman kapely Dead or Alive, která dosahovala největší slávy v 80. letech. Burns proslul i jako hvězda reality show. Podstoupil 300 plastických operací a sám o sobě mluvil jako o monstru.

 

Hudební skupina Dead or Alive proslula hlavně díky diskotékovému hitu You Spin Me Round. Od 90. let postupně sláva kapely opadala, stále ale produkovala alba. Burns zemřel 23. října, jen 5 dní před vydáním kompilačního CD.

 

Leonard Cohen

Ve věku 82 let zemřel písničkář a literát Leonard Cohen. Držitel řady ocenění, srovnávaný pro propracovanou lyriku a vliv na generace ostatních hudebníků, například s Bobem Dylanem či Paulem Simonem, se nejvíce proslavil v 80. letech hitem Hallelujah.

 

Cohen spojoval výjimečné literární nadání se schopností spojit metaforický text do silné folkové melodie. Podle mnohých byly jeho literární i hudební kvality neoddělitelné. "Když lidé mluví o Leonardovi, zapomínají zmínit jeho melodie, které jsou pro mě, spolu s jeho texty, jeho nejvýjimečnějšími výtvory," řekl o zesnulém zpěvákovi Bob Dylan.

 


Radim Hladík

Ve věku 69 let zemřel 4.12. kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. 

 

Hladík na sebe poprvé upozornil ve druhé polovině 60. let coby člen legendárních Matadors a brzy se stal všeobecně uznávaným domácím králem elektrické kytary a také inovátorem. Jako jeden z prvních tuzemských kytaristů použil booster a kvákadlo. I díky tomu často sklízel němý úžas posluchačů. Na podzim roku 1968 stál u zrodu Blue Effectu, ve kterém se začal výrazně projevovat i autorsky.

 

George Michael

25.12. v 53 letech zemřel anglický zpěvák George Michael. Bývalý zpěvák skupiny Wham! se úspěšně prosadil i jako sólový interpret. Je autorem vánočního hitu Last Christmas. Zemřel na infarkt.

 

 

George Michael, vlastním jménem Georgios Kyriacos Panayiotou, zahájil svou hudební kariéru v 80. letech. Michael, který po světě prodal více než 100 milionů alb, měl v posledních letech množství zdravotních problémů, byl několikrát hospitalizován.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NECHUTNÝ ÚTOK: Justin Bieber pošpinil zesnulého Prince! Co o něm prohlásil?

Upřímnou soustrast: Zemřela herečka Luba Skořepová

has TN.cz