Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.3. 2018 15:30
proruské postoje

STAN zvažuje žalobu na Zemana pro velezradu! TOP 09 se přidá

Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia
Prezident Miloš Zeman

Hnutí Starostové a nezávislí zvažuje podání žaloby na prezidenta Miloše Zemana pro velezradu. Důvodem má být jeho rozhodnutí pověřit Bezpečnostní informační službu (BIS), aby pátrala v Česku po nervovém plynu novičok, kterým byl ve Velké Británii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal. Udělal to navzdory tomu, že premiér a ministr zahraničí se proti ruskému nařčení už dříve ohradili.

"Jestli kompetentní ministr řekl, že nervový plyn nepochází z naší země, ale prezident přesto pověří BIS vyšetřováním, čímž ministrovo prohlášení rozporuje, pohybuje se na hranici vlastizrady. Senát by měl jednat," vyzývá prostřednictvím sociálních sítí předseda STAN Petr Gazdík.

 

Právě Senát může žalobu na prezidenta podat. Aby prošla, musí s ní ale souhlasit tři pětiny členů horní komory a tři pětiny poslanců a získat tolik hlasů nebude podle Starostů a nezávislých rozhodně jednoduché.

 

Přesto už se objevují první ohlasy politiků, kteří s případnou žalobou souhlasí. "Podpoříme tuto inciativu,“ prohlásil v úterý šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. "Krok pana kolegy Gazdíka je nám sympatický," vysvětlil.

 

 

A servítky si příliš nebral ani někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. "Míra zrádcovské servility prezidenta ČR vůči cizí mocnosti překročila všechny meze. Vláda ČR by měla uložit BIS zpracovat analýzu, jak velkým bezpečnostním rizikem je ruská rezidentura na Pražském hradě. A na základě té zprávy konat," sdělil.

 

 

A kritika zní i z ODS. "Ačkoli premiér i ministryně obrany odmítli obvinění, že by novičok mohl pocházet z ČR, jako ruskou provokaci, Miloš Zeman nechá BIS pátrat po jeho českém původu. Aneb když se musíte jednoho dne rozhodnout, zda vám je milejší Putin nebo vlastní země...," uvedla strana prostřednictvím twitteru.

 

 

Proti ruskému výroku o novičoku v Česku se ohradila i ministryně obrany Karla Šlechtová, prezidenta Zemana se ale později zastala. "Nemám s tím žádný problém, je to v pravomoci prezidenta a doufám, že výsledky budou odpovídat mým informacím v režimu vyhrazené a důvěrné,“ prohlásila. O tom, že se chystá Zeman pověřit BIS pátráním, prý věděla.

 

Šéf lidovců upozornil, že prezident republiky nemůže jen tak úkolovat Bezpečnostní informační službu ČR (BIS). "Musí to vždy dělat s vědomím vlády. Pokud BIS začne vyšetřovat bez pověření vlády, tak to bude nezákonné!" sdělil Pavel Bělobrádek. Případnou žalobu pak označil za přehnanou reakci.

 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se k případu zatím vyjádřil prostřednictvím sociálních sítí. "Farský stojí na straně Ruska. Navrhuje žalobu na prezidenta pro velezradu," uvedl.

 

Nervový plyn novičok byl použit ve Velké Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala. Rusko oznámilo, že Česko bylo jednou ze zemí, ze které mohl novičok pocházet. Proti tomu se ale ostře ohradil premiér Andrej Babiš i ministr zahraničí Martin Stropnický. Česko pak zároveň kvůli solidaritě s Británií vyhostilo tři zaměstnance ruské ambasády.

lud TN.cz
Reklama