Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 2. 2016
video testujeme

TEST TAVENÝCH SÝRŮ: Tváří se tak, ale ne všechny jsou sýr!

Zdroj: TN.cz

V dalším díle našeho testovacího speciálu jsme pro vás připravili test smetanových tavených sýrů. V českých supermarketech jsme jich koupili hned 31. Po bližším prozkoumání obalů jsme ale zjistili, že čtyři nakoupené vzorky nejsou sýr, ale takzvané tavené mléčné výrobky, a proto jsme je hned vyřadili do samostatné skupiny.

O tavených sýrech existují různé diskuze, zdali jsou zdravé. Podle kulináře Petra Stupky si ale ty kvalitnější, rozuměno ty z opravdového sýra, určitě své místo v kuchyni zaslouží. Uvidíme, co bude říkat, až ochutná všechny námi připravené vzorky.

 

Jednotlivé sýry jsme Stupkovi naservírovali očíslované na prkénka a čekali jsme, jak si s testem poradí. Kulinář začal testování tím, že ke všem vzorkům přičichnul, dále zkoumal konzistenci sýrů a pak samozřejmě i ochutnával. A jak jednotlivé sýry nakonec zhodnotil?

 

 

Ačkoliv vzorků bylo tentokrát opravdu hodně, nebylo podle Stupky nakonec rozhodování příliš složité: "Některé ty vzorky, které tady mám, bych totiž určitě nezařadil jako tavený sýr," vysvětluje Stupka. Například vzorek číslo 23, kde Stupka správně poznal, že se nejedná o sýr tavený, ale termizovaný. Ten tedy do naší kategorie také nepatří.

 

Pořadí testovaných tavených sýrů

 

Na dně Stupkova hodnocení se ocitly sýry, které by kulinář spíše označil jako sýrové pomazánky. Velmi snadno se roztírají a po sýru ani příliš nechutnají. Patří sem konkrétně tavený sýr Korrekt z Globusu, Jemný tavený sýr Ring od značky Tany, Šumavský sýr od stejného výrobce, tavený sýr Tesco Value, Hajánek opět od Tany, tavený sýr Karlova koruna a jemný sýr klasik značky Laktos. Tyto všechny sýry se tak umístily na sdíleném 20.-26. místě našeho hodnocení.

 

Tavený sýr Mňam Bobík a tavený sýr Albert Quality jsou dobře mazací, ale chuť není příliš sýrová, proto sdílené 18. a 19. místo. Vzorek č. 3 (tavený sýr Klasik od značky Hochland) a vzorek č. 4 (Apetito) mají už více sýrovou chuť, stále ale nejsou vynikající. Patnácté místo v našem testu bere sýr Kiri z tvarohu a smetany.

 

 

Zhruba od půlky tabulky výše se již podle Stupky jedná o sýry solidní kvality. Jihočeské Lipno od Madety bere tentokrát 14. místo, kvůli slabší chuti, konzistenci má ale dobrou. O něco lépe si v testu vedly sýry Želetava, Smetanito, Jemný tavený sýr Clever z Billy a Cheesimo K-Classic z Kauflandu. "Ty jsou si velice podobné, jsou opravdu smetanové a dobře se rozmazávají. Mají chuť sýra, ale o něco slabší, než finalisté," hodnotí Stupka sýry umístěné na sdíleném 10. až 13. místě.

 

Na sedmém až devátém místě skončily tavené sýry Bluedino z Lidlu, taveňák od polského výrobce PHZ SM LACPOL a tavený sýr Klasik od značky Jura. Ty mají podobnou konzistenci, ale každý rozdílnou chuť. Nejvýraznější z nich je kousek od polského výrobce. Pro ty, kteří mají raději méně výrazné taveňáky, by Stupka doporučil spíše lidlovské Bluedino. Sýr od značky Jura je z nich pak nejuniverzálnější.

 

 

A vítězem se tentokrát stalo hned šest sýrů. Je totiž na osobních preferencích, který z nich je pro každého ten nejchutnější. Každopádně podle kulináře nesáhnete vedle, když koupíte sýr Lipánek od Madety, Primátor taktéž od Madety, tavený sýr Vltava, tavený sýr Basic z Albertu, smetanový Président anebo Madetku od Madety. "Mají plnou smetanovou a sýrovou chuť, a to si od taveňáku určitě představuji," chválí nejlepší vzorky Stupka.

 

Nemohli jsme na závěr zapomenout na předem vyřazené "nesýry". Na první pohled se v regálu supermarketů tváří jako tavené sýry, po bližším prozkoumání obalu však zjistíte, že v ruce držíte například mléčný výrobek s rostlinným tukem nebo tavený sýrový výrobek. Složení nám prozradí, že na prvním místě je uvnitř vždy odstředěné mléko nebo syrovátka. "Sýru je v takovém výrobku opravdu velice málo," varuje kulinář. My jsme v této kategorii nakoupili čtveřici produktů, a to Milkana Cream, Javor, Veselou krávu a trojhránky od značky Milbona.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tavený sýr dětem spíše škodí. Obsahuje fosfor a sodík
Mléko - škodí, nebo pomáhá?
50 nejzdravějších potravin všech dob! Tohle jez klidně denně
Sýry – patří do dietního jídelníčku?

VIDEO, které vám obrátí žaludek. Z banánu vykouklo něco děsivého!

Tohle nejezte! 6 potravin, které způsobují rakovinu

TN.cz