Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 12. 2017
Výrok předsedy sněmovny

Soudci se pustili do šéfa poslanců Vondráčka! Tohle mu vyčítají

Radek Vondráček a Jaroslav Faltýnek
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Radek Vondráček (vlevo) a Jaroslav Faltýnek

Soudci se prostřednictvím své unie důrazně ohradili proti prohlášení předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Ten prohlásil, že se zrušením poslanecké imunity je potřeba počkat, až "budeme mít jasně nezávisle pracující policii a státní zastupitelství". Podle Soudcovské unie Vondráček zpochybnil, že je Česko právním státem.

Kontroverzní výrok pronesl Vondráček v rozhovoru pro DVTV. Hnutí ANO v minulosti chtělo zrušit poslaneckou imunitu, teď ale otočilo. Když před volbami policie žádala o vydání předsedy hnutí Andreje Babiše a 1. místopředsedy Jaroslava Faltýnka, opustili poslanci za ANO sál. Oba znovuzvolením získali zpět imunitu, policie znovu požádala o jejich vydání.

 

"Musíme si počkat, až nám situace uzraje do té míry, že budeme mít jasně nezávisle pracující policii, jasně nezávislé státní zastupitelství," obhajoval v DVTV předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, proč teď nelze imunitu zrušit, jak dříve hnutí ANO chtělo.

 

Svým výrokem rozčílil Soudcovskou unii. Ta se proti jeho výroku důrazně ohradila v otevřeném dopise. "Relativizuje nejen nezávislost Policie ČR a soustavy státních zastupitelství, ale v důsledku též soudů. Jako třetí nejvyšší ústavní činitel ČR tak zpochybňuje, že Česká republika je demokratickým právním státem založeným na respektu k lidským právům včetně práva na rovnost občanů před zákonem," rozčilují se soudci.

 

Vondráček hájil změnu v pozici ANO, co se imunity týče, hlavně zkušenostmi, které hnutí za čtyři roky ve Sněmovně získalo. Před lety zrušení imunity sám obhajoval tím, že politik potřebuje osvobozující rozsudek, teď je ale přesvědčený, že trestní řízení trvá příliš dlouho a za čtyři roky se politik nestihne očistit.

 

 

"Máme obrovskou výhodu, že kauza Čapí hnízdo prošla volbami a velké procento lidí si přeje Andreje Babiše, aby se podílel na správě země," obhajoval Vondráček, proč je i přes podezření ze zneužití dotace na rekonstrukci farmy Čapí hnízdo Babiš kandidátem hnutí na premiéra.

 

O žádosti o vydání Babiše a Faltýnka bude nejdříve jednat mandátový a imunitní výbor, v jehož čele stojí poslanec KSČM Stanislav Grospič. Pak o žádosti rozhodne plénum Poslanecké sněmovny.

vbo TN.cz
Reklama