Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.8. 2017 21:37
foto uvnitř nevyčíslitelná škoda

Unikátní kostel z 16. století lehl popelem! Zničil ho noční požár

Zdroj: TV Nova

Hned deset jednotek hasičů po úterní půlnoci bojovalo s ničivými plameny, které zachvátily unikátní dřevěný kostel z 16. století v Třinci - Gutech. Památku se ale zachránit nepodařilo. Škody jdou do desítek milionů, příčina požáru se vyšetřuje.

Jedinečný kostel Božího těla v Gutech na Frýdecko-Místecku lehl popelem. Památku z 16. století plameny pohltily krátce po úterní půlnocia i když na místo hned vyrazilo deset jednotek hasičů, dřevěný kostelík se zachránit nepodařilo.

 

"Při jejich příjezdu již kostel silně hořel. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelou hodinu, do středečního rána pokračovalo dohašování, když u požářiště zůstala místní jednotka Třinec-Guty," sdělil mluvčí hasičů Petr Kůdela.

 

15

GALERIE: Unikátní kostel lehl popelem

Zdroj: Profimedia

Kostel v Gutech

Hodnocení:

 

Významná historická památka byla prakticky zničena. "Hrubý předběžný odhad škody se pohybuje v řádech několika desítek milionů korun, historická škoda je ale nevyčíslitelná," dodal Kůdela.

 

 

Proč kostel začal hořet, se nyní bude zkoumat. Podle hasičů se naštěstí nikdo nezranil. O požáru už byla informována i starostka Třince Věra Palkovská. Cenná historická památka s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století prošla před několika lety (2012-2014) rekonstrukcí za několik milionů korun.

lud TN.cz