Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.12. 2017 20:44
Napětí zase roste

USA a Korea zahájily velké letecké cvičení, KLDR kvůli tomu zuří

Zdroj: TV Nova

Spojené státy americké a Jižní Korea zahájily největší společné letecké vojenské cvičení. V reakci na test nové balistické střely, který provedla Severní Korea minulý týden, se každoroční manévry změnily v monstrózní akci. Severokorejci považují cvičení za provokaci.

230 letounů a 12 tisíc amerických vojáků po boku vojenských síl Jižní Koreje. Tak vypadá dosud největší společné letecké vojenské cvičení obou zemí.

 

"Jihokorejské letectvo a letectvo Spojených států amerických zahájí společné vojenské cvičení, aby zlepšilo jeho výkonnost. Cvičení potrvá ode dneška až do 8. prosince," řekl mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Moon Sang Gyun.

 

Cvičení plánovala velení obou armád už dlouho. Po posledním severokorejském testu rakety ale přitvrdila. Na manévrech je i šest, pro radary neviditelných, stíhaček F-22 Raptor.

 

Velení plánuje provést i simulovaný útok na severokorejské jaderné a raketové testovací stanice. Podle KLDR je cvičení jen provokace. "Takové cvičení zvyšuje napětí na Korejském poloostrově až na pokraj jaderné války!" hrozí severokorejská média.

 

 

Vyostřující se konflikt nenechává chladnými některé americké politiky. Obávají se o americké vojáky v Jižní Koreji. V zemi je jich více než 28 tisíc a mnozí tam mají i rodiny.

 

"Myslím, že je čas začít stahovat americké vojáky ze země," prohlásil republikánský senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham.

 

 

Strach mají i obyvatelé Havaje. Na ostrovech už zkoušeli i sirény, které je mají varovat před jaderným útokem.

 

"Při přírodních katastrofách máte nějaký čas. Při jaderném útoku ho nemáte. Musíte vědět co máte dělat, kam máte jít," řekl obyvatel havajské metropole Honolulu Gerry Silva.

 

"Není to příjemný pocit. Zvláště když jste prožili druhou světovou válku na místě které bylo terčem útoku," dodal.

 

Prohloubení napětí mezi Severní a Jižní Koreou přišlo shodou okolností v týdnu, kdy si Havajci připomínají útok na základnu Pearl Harbor. Po něm vstoupily Spojené státy do bojů druhé světové války.

vbo, Jana Gerleová TN.cz
Reklama