V KLDR oslavili ohňostrojem test rakety! Havaj se připravuje na útok

Spojené státy se připravují na případný jaderný útok Severní Koreje. Dokazují to i poplašné sirény, které se rozezněly na Havaji poprvé od dob studené války. V KLDR naopak po posledním jaderném testu propukly mohutné oslavy.

Desetitisíce Severokorejců tleskaly v Pchjongjangu poslednímu raketovému testu. Oslavy završil velkolepý ohňostroj. "Nejsrdečněji blahopřeji našemu respektovanému vůdci, soudruhu Kim Čong-unovi. Dodal naší armádě a lidu pozici velkého mocného národa se světlou budoucností," prohlásil armádní ministr Pak Jong Sik.

Nejnovějším testem diktátor Kim Čong-un vzbudil obavy po celém světě. Raketa, která by byla schopná nést jaderné hlavice až na pevninské území Apojených států, nenechala klidnými ani havajské úřady.

"Musíme těm testům a odpalům raket čelit. Nemůžeme to ignorovat. Provádíme zkoušky sirén, protože uvědomit veřejnost je zásadní. Střela sem může dorazit velice rychle," prohlásil představitel úřadu pro mimořádné situace Vern Miyagi.

Související obsah

Na Havaji se poplašné sirény testovaly vůbec poprvé od dob studené války. Obyvatele mají varovat v případě jaderného útoku - pokud by Severokorejci střelu směrem k Havaji odpálili, měli by obyvatelé méně než 20 minut na přípravu. Zkoušky se mají opakovat každý měsíc.

Poslední a nejsilnější raketa za 53 minut urazila necelých 1000 kilometrů. Napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou eskaluje. Ruský ministr zahraničí řekl, že Američané Severokorejce provokují - především vojenskými cvičeními. Spojené státy zase varovaly, že válka by pro severokorejský režim znamenala naprostou zkázu.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu KLDR

Důležité Události

Píše se na Deník.cz