Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.1. 2017 12:10
VĚDECKÁ REVOLUCE

Úspěšný výzkum: Vědci přeložili řeč zvířat! O čem se hádají?

Řeč zvířat
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Vědci rozumí kaloňům egyptským. Ilustrační foto

Vědci údajně našli cestu, jak porozumět řeči zvířat. Pokus provedli na kaloních egyptských, kteří neustále komunikují. Pomocí nové technologie mohou přesně určit, o čem se hádají a kdo celou hádku vyhraje.

Výzkum spočívá v tom, že se vědci snaží porozumět zvířecí řeči. Chtějí tak zjistit, jak vlastně vznikla řeč lidská. Spoluautor studie Yossi Yovel vysvětlil pro časopis Scientific Reports, čím se při výzkumu zabývají. "Jednou z nejdůležitějších otázek zvířecí komunikace je, kolik informací sdílejí," řekl.

 

Vědci 75 dní nahrávali nonstop zvuky a obrazy 22 kaloňů. Ty rozdělili do dvou skupin. Z videa potom uměli poznat, jak spolu komunikují.

 

 

Kaloni se nejčastěji hádali o spánek, jídlo, páření a prostor. Savci takto komunikovali v párech, své výkřiky tedy mířili na konkrétního člena své kolonie. Pomocí algoritmů vědci potom odhalili, jak kdo komunikuje, s kým a také o čem.


Vědci si také všimli, že kaloni používali odlišnou řeč pro různé kaloně, zvláště opačného pohlaví. Vědci věří, že porozumění jejich komunikace by mohla být převratem v porozumění řeči u zvířat.

has TN.cz