Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 11. 2017
Prý to byl žert

"V 16 letech jsem někoho ubodal," šokoval filipínský prezident!

Filipínský prezident Rodrigo Duterte
Zdroj: Profimedia
Filipínský prezident Rodrigo Duterte (archivní foto)

Prezident Rodrigo Duterte filipínské obyvatele rád šokuje. V posledním projevu prohlásil, že v mládí ubodal člověka, který se na něj křivě podíval. Mluvčí hlavy státy reagoval, že šlo o žert a nadsázku. Není to ale poprvé, co Duterte tvrdil, že někoho zabil.

"Když mi bylo šestnáct, někoho jsem zabil," prohlásil Duterte na setkání s filipínskou komunitou ve Vietnamu, kde se účastní summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Informoval o tom zpravodajský portál BBC.

 

Kontroverzní prezident přidal i detaily - muže ubodal jen proto, že se na něj křivě podíval. Dospívání bylo podle něj zběsilé, často se dostal s někým do rvačky a několikrát skončil i ve vězení.

 

Prezidentův mluvčí téměř okamžitě začal Duterteho slova krotit. O ubodání prý mluvil jen "v žertu". "Pan prezident často užívá barvitý jazyk, když promlouvá k Filipíncům v zahraničí," prohlásil mluvčí Harry Roque.

 

Duterte se ale o vraždě v mládí zmínil už dříve. V rozhovoru pro magazín Esquire vypověděl, že v sedmnácti letech "během tvrdé bitky na pláži možná někoho ubodal k smrti". Není jasné, jestli odkazoval na stejný incident jako při proslovu ve Vietnamu.

 

 

V minulosti také filipínský prezident prohlásil, že vyhodil zkorumpované úředníky z helikoptéry. Zároveň varoval, že to klidně udělá znovu. Podle mluvčího Roquea šlo o "městskou legendu" a neexistují pro to důkazy.

 

Duterte je známý brutální válkou, kterou vede proti drogám. Dealery dovolil zabíjet klidně na ulici, bez jakéhokoliv soudu. Podle odhadů přišlo ve spojitosti s drogovým obchodem o život už více než devět tisíc lidí.

epa TN.cz
Reklama