Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 2. 2018
koaliční dohoda

V Berlíně se jedná o nové německé vládě. Neshody pokračují

Zdroj: TV Nova

V Berlíně pokračují jednání o nové německé vládě. Křesťansko-demokratická unie a sociální demokraté se o víkendu neshodli hlavně na otázkách zdravotnictví a reformy pracovního trhu. Lídři stran ale doufají, že se jim podaří dohodu uzavřít nejpozději do zítra.

Po více než čtyřech měsících se v Německu rýsuje koaliční dohoda. Tu chtěli křesťanskodemokratická unie, křesťansko-sociální unie Bavorska a sociální demokraté uzavřít už včera, nakonec jim ale po víkendových rozhovorech zbyly na stole ještě dva tucty sporných témat.

 

"Zatím nevíme, jak dlouho to bude trvat. Stále zůstává několik důležitých bodů, které si musíme vyjasnit," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová po jednání.

 

Těmi jsou především sociálněpolitické otázky, především zdravotnictví a pracovní reforma. Sociální demokraté chtějí snížit rozdíly mezi pacienty se soukromým zdravotním pojištěním a těmi běžnými. Na trhu práce usilují o snížení smluv na dobu určitou. Podle zástupců stran se ale u poloviny připravených bodů lze dohodnout rychle.

 

 

"Chceme tuto koalici postavit na silném sociálním programu a dát Německu konečně stabilní vládu, kterou si všichni přejí," vyjádřil se předseda německé SPD Martin Schulz.

 

Strany našly společnou řeč v otázkách migrace, změny klimatu, zemědělství nebo evropské politiky. Koaliční smlouvu v případě shody ale musí ještě schválit vnitřní orgány stran. I tak jsou jednání o vládě těmi nejdelšími v historii země.

 

Merkelová začala se Schulzovou SPD vyjednávat poté, co dva měsíce po zářijových volbách krachly rozhovory mezi původně zamýšlenou koalicí s liberály a zelenými. Pokud se nyní strany dohodnou, vláda by mohla vzniknout v první polovině března.

kik,TV Nova TN.cz
Reklama