Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 12. 2017
video hodnocení someliéra

VELKÝ TEST SEKTŮ: Expert řekl, který nekupovat a který je výborný

Zdroj: TN.cz

Silvestr se nezadržitelně blíží a s ním samozřejmě i novoroční přípitek. Čím si ale o půlnoci připít abyste si skutečně pochutnali? Rozhodli jsme se to zjistit!

Sekty pro nás tentokrát exkluzivně otestoval odborník na slovo vzatý, a sice viceprezident Asociace sommelierů ČR Ivo Dvořák. Sektům rozumí jako málokdo v naší republice. Vzorky jsme mu servírovali postupně v očíslovaných sklenkách, Ivo Dvořák samozřejmě netušil, kterou značku právě ochutnává. Testované vzorky Dvořák hodnotil známkami jako ve škole.

 

Do testu jsme zařadili sekty v cenové relaci 80 až 200 korun, které jsme nakoupili v několika českých supermarketech. Otestovali jsme jak sekty suché (BRUT), tak i polosuché (SEC) a sladké (DEMI SEC). Vybrali jsme ale jen ty, které před stočením do lahví zrají v tancích, tedy vyráběné metodou charmat.

 

116

GALERIE: Testované sekty

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Test sektů - 1

Hodnocení:

 

Nejméně vzorků se nám sešlo v kategorii BRUT. Ivo Dvořák se nám přiznal, že právě tato kategorie je jeho nejoblíbenější. A i tak náročný konzument, jakým viceprezident sommelierů bezesporu je, si v této kategorii našel svého favorita, kterého by si bez ostychu v supermarketu koupil. Tím je Bohemia Sekt BRUT: "Chuť je šťavnatá, velmi dobře vyvážená a poměr kyseliny a zbytkového cukru je velmi dobře naladěný," říká o vzorku odborník a dává mu jedničku.

 

Test sektů

 

V kategorii SEC se na prvním místě umístily hned dva sekty, a to sice sekt značky Motýl a sekt Rötkappchen. "Toto víno asi leželo trochu delší dobu při sekundární fermentaci. Pro mě je to velmi příjemná záležitost, která je harmonická, dlouhá a vyrovnaná," říká o prvně jmenovaném Dvořák. "Příjemné, vyvážené, dlouhé víno," hodnotí odborník druhého vítěze.

 

 

Poslední kategorie DEMI SEC je v Česku velmi oblíbená. Nám se do ní bohužel vloudil i jeden vadný vzorek, konkrétně sekt označený číslem 15. Ten byl silně cítit po korku, což je ovšem podle Dvořáka problém pouze této jedné konkrétní lahve. Nebylo by tedy fér ho hodnotit, a tak jsme ho z testu vyřadili.

 

Vítězem kategorie DEMI SEC se stal Mucha sekt, kterému dal Ivo Dvořák nejlepší školní známku: "Chuť je šťavnatá, příjemná, ovocná a dlouhá. Je tady cítit velmi sofistikovaná práce, to víno je velmi příjemně harmonické," hodnotí expert sekt s obrázkem slavného malíře. Hodnocení všech testovaných vzorků najdete ve videu v úvodu článku.

TN.cz