Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.2. 2016 12:21
Zákeřná nemoc

Ministr prozradil detaily o viru Zika v Česku. Kdo je v ohrožení?

Zdroj: TV Nova

Virus Zika dorazil do České republiky. Informaci potvrdil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Nakažení jsou dva turisté, kteří se vrátili z Karibiku. Oba byli ale propuštěni do ambulantního léčení.

"Mohu oficiálně potvrdit, že v ČR máme první dva případy nákazy virem Zika," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. "V obou případech se jedná o turisty, kteří se vrátili z oblasti nákazy," dodal.

 Záznam z tiskové konference ministra zdravotnictví

"Oba pacienti navštívili ambulanci Nemocnice Na Bulovce. Laboratorně u nich byl potvrzen virus Zika. U obou už ale bylo rozhodnuto o ambulantním léčení," řekl ministr Němeček. "Nejde o šíření infekce, ale o zavlečené onemocnění z oblastí, kam jsme nedoporučovali cestovat," připomněl ministr.

 

Z dovolené si virus přivezl osmapadesátiletý muž, který pobýval dva týdny na Martiniku a devětačtyřicetiletá žena, která pobývala v Dominikánské republice. Nákazu potvrdil Zdravotní ústav v Ostravě.

 

16

GALERIE: Vir Zika

Zdroj: Profimedia

Vir Zika - 1

Hodnocení:

 

Primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová informovala, že oba pacienti se obrátili přímo na její pracoviště. "Měli horečku, bolest svalů, slabý zánět spojivek, pak se přidala i vyrážka," popisuje lékařka symptomy.

 

Nákaza se šíří bodnutím komára, který v Česku nežije. Byly potvrzeny také případy přenosu viru spermatem. "Po návratu z oblasti se nedoporučuje nechráněný styk po dobu 4 týdnů. A pokud je muž nemocný, tak dokonce po dobu šesti měsíců," uvedla primářka Roháčová s tím, že žena žádná zvláštní doporučení nedostala.
 

 

Virus byl poprvé zaznamenán již v roce 1947 v Ugandě, aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Později se rozšířila do dalších latinskoamerických zemí, a následně i do Evropy. Všichni pacienti se ale nakazili v Latinské Americe.

 

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta ve středu oznámil, že základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala všechna zdravotnická zařízení v Česku. Virus představuje problém hlavně u těhotných žen. Bylo zaznamenáno, že virus zastavuje růst mozku plodu. Lékaři ale upozorňují, že poškození mozku lidských plodů v souvislosti s virem zika nebyla dosud potvrzena klinickou studií.

 

Virus se spojuje s narozením dětí s malými hlavami a málo vyvinutým mozkem v Latinské Americe. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Nákaza se přenáší z matky na plod, možná i pohlavním stykem.

 

 

Virus se začal šířit v Brazílii vloni v květnu. Zasáhl už přes 20 zemí Latinské Ameriky. Nebezpečný je hlavně pro těhotné ženy, protože u plodů způsobuje poškození mozku.

 

Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc je však ve většině případů mírná. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť nákaza je považována za příčinu nedostatečného vývoje mozku. Skutečný vliv viru na vývin mozku zatím ale nebyl prokázán.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o viru Zika: 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Virus zika v Česku! Víte, jaké další nemoci ohrožují váš plod?

50 nejzdravějších potravin všech dob! Tohle jezte klidně denně

Buďte v pozoru: Na tyto nemoci Češi umírají nejčastěji!
10 nemocí, které nejvíc ohrožují naše děti

Svět děsí nový virus: Je podobný ebole a také zabíjí!

NEJČERNĚJŠÍ ROK! Kolik lidí zemřelo loni v Česku na AIDS? Byli mezi nimi i gayové?

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

25.2. | 09:48 stupurak10
35
Přesně tak a co tady přitáhnou migranti?! nemoci a válku do EU.Sobotko probuď ...
25.2. | 10:50 jaqykmy-takmyqy
-5
Já už tu Ziku asi mám, dnes ráno jsem vykašlal krev
6.3. | 12:01 Jarda Mahal
0
Náhlasit nevhodný komentář
info na www.virzika.cz
25.2. | 19:35 haha33
0
Náhlasit nevhodný komentář
chudáci ty děti- kolik jich nakonec bude a kdo je tam bude živit..
25.2. | 14:28 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
nechapu proc cestuji lidi kamkoli kde je to nebezpecny at kvuli valce nebo teroristum tak ted jeste nebezpeci hrozi kvuli ZIKA nakaze.Ze by si ty cestovatele rekli o odskodne od statu?Preci za to muze stat a hlavni hygienik ten rekl ze cesi se bat nemusi jsou na vse imunní jak se denne dozvídáme.
25.2. | 12:07 mikky1989
8
Náhlasit nevhodný komentář
Nepochopím,proč do těch zemí vůbec cestují,těhotný?? trošku nelogické,místo aby zůstali doma ted kor, když to je všude psané,kde se můžou nakazit...nechci se zastávat imigrantů,ale ty to tady neroztahují...:( bohužel jen hloupost nás,že tam cestujeme!....
25.2. | 12:05 kasparekkasparek
14
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to shrneme-ptačí chřipka-kdo neměl Tamiflu, byl odsouzenej na smrt. Museli utratit i korelu té staré paní. Hysterie. Každý večer ve zprávách nález chcíplýho ptáka. Pak šílený krávy. Hovězí nikdo nekupoval. Pak ebola. Teď Zika. Je to všechno úmyslně vyvolaný, koho už to baví.
25.2. | 12:02 adam12345678901234
7
Náhlasit nevhodný komentář
Nevím, proč se z toho dělá takový problém. No tak někteří budou mít blbé děcka. Copak za třicet let nebudeme potřebovat poslance, senátory, státní úředníky, policajty.....
25.2. | 12:00 josefvyskoc
6
Náhlasit nevhodný komentář
no tak konecne...uz jsme zase svetovi...ale koukam , ze takova tiskovka muze byt prima zabava ...hned na uvod se pritomne "damy" a pan ministr naramne bavi...
25.2. | 11:24 jaqykmy-takmyqy
7
Náhlasit nevhodný komentář
Proč asi, aby se vyvolala panika a konečně mohla nasadit vytoužená vakcina
25.2. | 11:10 asami hirotaši
13
Náhlasit nevhodný komentář
všiměte si vždy když někdo řekne že nám nic nehrozí tak do týdne je to tady tak nás krmí jen lží
25.2. | 10:50 jaqykmy-takmyqy
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Já už tu Ziku asi mám, dnes ráno jsem vykašlal krev