Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.3. 2016 13:11
Zákeřná nemoc

Další případ VIRU ZIKA: Nakazila se 38letá Češka, těhotná prý není

Zdroj: TV Nova

V Česku se objevil další případ nakažení virem Zika. 38letá turistka se před měsícem z tropické dovolené vrátila infikovaná. Její zdravotní stav je dobrý, pacientka je v domácím léčení. Před týdnem oznámil ministr zdravotnictví první dva nakažení.

Virem Zika se nakazila další Češka. Jde o 38letou ženu, která si nemoc přivezla z Dominikánské republiky. "Z dovolené se vrátila asi před měsícem. Žádné nebezpečí ale nehrozí a těhotná není," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Dana Šalamounová.

 

Podle primářky infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčkové, kde byla ošetřena, je její stav dobrý. Pacientka už byla propuštěna do domácího léčení.

 

Už před týdnem ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček potvrdil dva případy nákazy. Šlo o Čechy cestující do oblasti nákazy i přes varování úřadů. Oba první nakažení také kontaktovali nemocnici Na Bulovce a byli po vyšetření propuštěni.

 

Virus se začal šířit v Brazílii loni v květnu a zasáhl už přes 20 zemí Latinské Ameriky. Přenášejí ho komáři druhu Aedes aegypti a šíří se možná i pohlavním stykem. Nakažení proto nemusí být izolováni, jen se chránit při sexu.

 

 

Zika představuje problém hlavně u těhotných žen, zastavuje růst mozku plodu. Lékaři ale upozorňují, že poškození mozku lidských plodů v souvislosti s virem Zika nebyla dosud potvrzena klinickou studií.

 

Pro běžné lidi není virus tak nebezpečný. Vyvolává několikadenní horečky, jinak je nemoc ve většině případů mírná. I přesto vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli viru Zika celosvětový stav nouze.

epa TN.cz