Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.2. 2018 20:47
Špatné podmínky

Východ republiky trápí smog. Meteorologové vyhlásili regulaci

Zdroj: TV Nova

Smog trápí obyvatele východní části republiky. Na Ostravsku vyhlásili meteorologové regulaci. Občany žádají, aby omezili pohyb venku a omezili cesty autem. Regulace platí pro Ostravsko, Karvinsko a Třinecko. Smogovou situaci vyhlásili meteorologové také ve Zlínském kraji.

V sobotu v brzkých ranních hodinách vyhlásili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu regulaci pro Ostravsko, Karvinsko a Třinecko.

 

Nejméně na polovině stanic na území regionu totiž překročil průměr koncentrací suspendovaných částic polétavého prachu PM10 za posledních 12 hodin regulační hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový a v příštích 24 hodinách nepředpokládají meteorologové zlepšení.

 

"Při překročení regulační prahové hodnoty doporučujeme omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem," napsali meteorologové.

 

 

Veřejnost také vyzvali k omezení cest auty a požádali, aby přednostně využívali veřejnou dopravu. Emise ze spalovacích motorů se totiž významně podílejí na zvýšených koncentracích částic PM10 a oxidu dusičitého.

 

Ve Zlínském kraji koncentrace částic polétavého prachu překročila hranici 100 mikrogramů na m3 a meteorologové vyhlásili smogovou situaci. I v tomto případě doporučili lidem, aby se zdrželi venku aktivit, při kterých se více zadýchají a omezili používání aut.

vbo TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama