Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 2. 2016
regenerativní medicína

Nová technologie: Doktoři tisknou žijící části těla

Buňka a mikroskop
Zdroj: Profimedia

Doktoři zaznamenali významný pokrok při 3D-tisku živé tkáně. To přináší úžasný potenciál v oblasti regenerativní medicíny. Budou tak schopni vytvořit a nahradit kusy poškozených kostí, svalů nebo chrupavek. Některá fatální zranění se tak stanou minulostí.

Přelomový objev, který vědci uveřejnili na portálu Nature, přináší spoustu možností, jak doslova opravovat lidské tělo. Doposud byl při tisku živých tkání obrovský problém udržet jednotlivé buňky naživu. Ty degradovaly díky nedostatku kyslíku a živin, pokud byla tkáň silnější než 0.2 milimetrů.

 

Tým vědců z Wake Forest Baptist Medical Centre vytvořili novou technologii, která tiskne tkáň provrtanou mikrokanálky, díky nimž se do tkáně dostane dostatek živin a přežije. Systém pro integrovaný tisk tkáně a orgánů (Itop - Integrated Tissue and Organ Printing system) kombinuje rozložitelnou umělou hmotu a gel na bázi vody. Ten v sobě obsahuje živou tkáň a podporuje její růst.

 

 

Když byla struktura implantována zvířatům, umělou hmotu v implantátu brzy nahradila živoucí tkáň a mezi tím do implantátu prorostly nervy. Vědci nyní zkoumají, jak je vytvořená tkáň odolná.Vedoucí projektu profesor Antholy Atala BBC sdělil, že již brzy budou připraveni na tisk tkáně v měřítku pro člověka.

 

Cílem projektu je tisk tkáně a orgánů přímo pro individuální potřeby pacientů. Například pokud si člověk rozštípne kus čelisti, lékaři mu budou schopni vytvořit přesnou část, která byla zničena a vložit mu ji zpět.

 

 

"Jsme schopni vytisknout tkáň s různou silou, od měkké tkáně, jako jsou svaly, až po chrupavky a kosti," dodal profesor Atala.

klma TN.cz