Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.11. 2015 20:32
Přehrada vysychá

Zatopená města! Orlík odhaluje místa, která 50 let nikdo neviděl

Zdroj: TV Nova

Orlická přehrada odhaluje místa, která nikdo desítky let neviděl. Kvůli letošnímu suchu tam klesla hladina o více než 10 metrů. Na povrch tak vystupují pozůstatky mlýnu, jezy, elektrárny, nebo rodinné domy. K Orlíku teď jezdí paradoxně víc návštěvníků než přes léto.

Přehrada před padesáti čtyřmi lety zatopila šest set padesát budov. Čtyři elektrárny, šest pil a čtrnáct mlýnů. Pavel Smrt v jednom z domů pod Podolským mostem prožil dětství.

 

Vzpomínky má stále živé. "Za chodbou byl špajzík a pak byla taková místnost, kde byla sušárna," vypráví pamětník. "Pod tím jsme měli kuchyni a ložnici, velká kuchyně tady byla," pokračuje.

 

Hladina Orlické přehrady klesla natolik, že se objevily základy staveb, které nikdo padesát let neviděl.Tahle silnice vedla ke starému řetězovému mostu. Lemovaná byla ovocnou alejí, po které zbyly jen pařezy.

 

Kdysi tu stála celá vesnice Červená nad Vltavou. Teď jsou tu vidět jen pozůstatky budov a cesta, která vesnicí procházela. "Stojíme na místě bývalé pošty a naproti byl skleněný zámeček, tady, jak jsou rozstřílené betony," ukazuje Pavel Smrt.

 

 

Na březích bez vody se potkávají lidé, které k Orlické přehradě táhne minulost. S fotografiemi v rukou si připomínají dobu strávenou u řeky. "Když nám tady pan Pazourek nechtěl nalít, zavolali jsme si na druhou stranu panu Staňkovi, on pro nás přijel a tam jsme se dodělali," směje se pamětník.

 

Přehrada je teď navštěvovanější víc než kdy jindy. Turistická sezóna tu rozhodně nekončí. "Nebývá tady tolik lidí ani v létě, jako je tady teď každý víkend," potvrzuje obyvatel Podolí.

 

Odkrytých míst je na Orlíku bezpočet a zřejmě to tak ještě dlouho bude. Ani déšť totiž nenaplní přehradu na původní stav. Rozhodující bude až zima a kolik napadne sněhu.

TV Nova