Orlík

Orlická přehrada vysychá. Lodě musel z vody tahat jeřáb

Hladina Orlické přehrady je skoro o deset metrů nižší než obvykle. Podle vodohospodářů bude navíc nadále klesat. Povodí Vltavy proto začalo bezplatně pomáhat majitelům s přesunem lodí. Jinak by je totiž před zimou na břeh nedostali.

Více než sto deset lodí musí z hladiny Orlické přehrady dostat na souš jeřáb. Má na to zhruba týden. Hladina vody je totiž kvůli suchu mimořádně nízká a stále klesá. Za normálních okolností dostávají majitelé své lodě ven výtahem. Jenže k hladině teď chybí šest metrů.

Václav Švanda brázdí se svou lodí Orlík už čtyři roky a podobnou situaci tady ještě nezažil. "Té vody je málo a dělá to velké problémy. Sami vidíte, že mají hoňsku s těmi lany, je to hluboko. Už ten jeřáb není kam postavit a je s tím hromada práce," řekl TV Nova.

Právě majitelé lodí dostal pokles hladiny prakticky do bezvýchodné situace. Jinak by neměli jak dostat lodě na břeh a jak je zazimovat.

Související obsah
"Takováhle situace, kterou tady máme nyní, tady byla naposledy v roce 2003 a není to poprvé, kdy se takhle napomáhá, i když v takovém rozsahu to tedy poprvé je," řekl TV Nova generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Hladina v Orlické přehradě je teď až o deset metrů nižší než obvykle. Denně v průměru klesne o dalších zhruba deset centimetrů a ani meteorologové nepředpokládají, že by se podmínky před ukončením plavební sezóny výrazně změnily.
 

vbo, Michaela Klárová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz