Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.8. 2017 11:54
smutná zpráva

Zemřel vědec a kreslíř Pavel Kantorek. Jeho vtipy bavily Česko

Karikaturista Pavel Kantorek
Zdroj: Profimedia

Zemřel kreslíř a vědec Pavel Kantorek (75). Jeho karikatury bavily Česko od 60. let minulého století. Publikoval například v časopise Dikobraz. Po emigraci do Kanady nesměly být dlouhá léta jeho obrázky vidět.

Smutná zpráva dorazila z Kanady, kde dlouhá léta žil český karikaturista a přírodovědec Pavel Kantorek. Zprávu o jeho smrti potrvrdil webu idnes.cz jeho bratr Jan.

 

Kantorkovy ilustrace často znázorňovaly zvířata, která se ale hojně vyjadřovala k politice a aktuálním problémům. V letech 1964 až 1968 publikoval své karikatury v humoristickém časopise Dikobraz nebo ve Svoodném Slově. 

 

 

Z Československa utekl 21. srpvna 1968, v den kdy zemi obsadily armády Varšavské smlouvy. Po emigraci do Kanady byylo publikování jeho kreseb v Československu zakázáno. V zahraničí přispíval do disidentských časopisů a novin, spolupracoval s vydavatelstvím manželů Škvoreckých.

 

Jeho hlavní profesí byla fyzika, na univerzitě Reyerson v Torontu přednášel teorii elektromagnetických polí. Zabýval se také holografií a optickými nanovlákny.

TN.cz

Diskuze

6.8. | 14:41 fantozzi602
9
Náhlasit nevhodný komentář
bohuzel,zase odesel clovek ktery dokazal rozesmat mnoho lidi,uprimnou soustrast rodine a vsem co ho meli radi
6.8. | 12:53 nepot
12
Náhlasit nevhodný komentář
To mě mrzí, jeho kreslené karikatury jsem v Dikobrazu vyhledávala spolu s Renčínem jako první
6.8. | 12:50 adnachiel
2
Náhlasit nevhodný komentář
Zbabělci utekli. Ostatní tu zůstali, a pokud se chovali slušně, nikdo jim neubližoval, nikdo je nepronásledoval. Emigranty nemám rád. Každej se ohání bůhví čím, a přitom stejně všichni zdrhli za lepším, za prachama, za konzumem. Ten tu teď máme taky, a není o co stát.