Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 3. 2018
Statistika EU

Ženy berou o tisíce míň než muži! Češky jsou na tom skoro nejhůř

Zoufalá matka bez peněz
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Za rovnoprávnost žen s muži se bojuje už přes sto let. Přesto ani v Evropě ještě nejsou srovnané platy ani zastoupení v některých oborech. Ženy v Evropské unii stále vydělávají v průměru o 16 procent méně než muži.

Nejvíce vyrovnané platy mají v Rumunsku a Itálii, nejméně v Estonsku, Česku a Německu. Vyplývá to ze statistiky, kterou evropský úřad Eurostat zveřejnil u příležitosti Mezinárodního dne žen. Jde o data z roku 2016, nová ještě nejsou k dispozici.

 

V Česku vydělávají ženy v průměru o 22 procent méně než muži na stejné pozici. Znamená to tedy, že třeba místo stovky na hodinu dostanou jen 78 korun. Hůře jsou na tom z hlediska platů jen ženy v Estonsku, kde je rozdíl 25 procent.

 

Naopak příklad by si mohli čeští zaměstnavatelé vzít z Rumunska a Itálie, kde berou ženy za stejnou práci jen o 5 procent méně. Nárůst propasti mezi platy zaznamenali v Portugalsku a sousedním Slovensku, naopak rychle se rozdíl snižuje v Rumunsku a Maďarsku.

 

Evropský parlament upozorňuje také na nízké zastoupení žen v některých oborech, zvláště pak na vyšších postech. "Musíme zajistit, aby ženy nebyly diskriminovány, co se týká pracovních pozic, výše platu či při postupu do vrcholného managementu," uvedla česká europoslankyně Michaela Šojdrová.

 

 

Šojdrová také navrhla zprávu věnovanou zastoupení žen v médiích a oborech souvisejících s komunikačními technologiemi. Přestože dvě třetiny absolventů žurnalistiky a komunikace jsou ženy, ve sdělovacích prostředcích tvoří menšinu.

 

V unijním průměru je mezi zaměstnanci médií jen 40 procent žen, manažerské pozice zastává 30 procent. Pouze každý pátý odborník nebo komentátor je pak ženského pohlaví. Ještě horší situace než v redakcích panuje ve správních radách.

 

Srovnání platů mužů a žen v jednotlivých státech EU:

Rozdíl v odměňování žen a mužů v EU, 2016

epa TN.cz
Reklama