Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.1. 2016 08:46
Velký přehled

ZMĚNY NA SILNICÍCH: Tohle všechno bude už od února jinak!

Zdroj: TV Nova

Zřejmě už v únoru bude na silnici platit několik nových pravidel. Za sjeté pneumatiky i svítící kontrolku porouchaných brzd vám policista může nově na půl roku zabavit technický průkaz. Ti, co vjedou na přejezdu na červenou, pak na místě přijdou o řidičák. A chodec na silnici mimo město musí mít reflexní prvky, jinak mu hrozí až dvoutisícová pokuta.

Prezident Miloš Zeman podepsal několik zákonů, které ovlivní hlavně řidiče a chodce. Novely mají zajistit vyšší bezpečnost na silnicích. Začnou pravděpodobně platit už v únoru. Co všechno se na silnicích změní?

 

Povinné reflexní prvky pro chodce

Jen za posledních 6 let zemřelo při haváriích 785 chodců, snížit hrozivá čísla by mělo nové pravidlo. Chodec na silnici mimo obec bude muset mít na sobě za snížené viditelnosti reflexní prvky. Jinak mu hrozí pokuta až 2000 korun.

Lidé v tmavém oblečení jsou ve tmě vidět jen na pár metrů - například chodec v modré barvě na 18, ve žluté na 37 metrů, ale s reflexním prvkem až na 200.


Odstranění sněhu a námrazy z auta

Někteří řidiči si v zimě led a námrazu očistí jen na předním skle a to mnohdy jen malý čtvereček. Tuhle očistu si ale raději trochu protáhněte a námrazu oškrábejte ze všech oken, jinak vám hrozí mastná pokuta. A neplatí to jen pro námrazu, ale i sníh musíte ještě před vyjetím z auta uklidit.

 

 

Za technickou závadu zabaví malý technický průkaz

Za sjeté pneumatiky nebo svítící kontrolku signalizující závadu na palubní desce vám policista už bez milosti může na půl roku zabavit malý techničák.

 

Nerespektování červené na přejezdech

Po tragédii ve Studénce na přejezdu, kde zemřeli 3 lidé a dalších 25 bylo zraněno, teď mají policisté na nezodpovědné řidiče nový bič. Za vjetí na přejezd, když bliká červená, vám na půl roku vezmou řidičák.


 

Omezení jízdy na segwayi

Jízdu na dvoukolovém vozítku teď radnice můžou na vesnicích i v městech na určitých místech zakázat a to buď dopravní značkou nebo jen nařízením.
 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

31.1. | 11:01 cestovatel001
17
Jasný že to je dobrá věc, ale jak to čištění budou řešit řidiči kamionu? Docela ...
31.1. | 21:32 overal
0
Už vidím jak si s radostí budete ničit lak na střeše a kapotě, aby Vás nějaký ...
20.3. | 11:33 František Los
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nevím proč křičíte, že kamiony musí mít odstraněný sníh a led, to považuji za velmi rozumné. Až vám spadne hromada sněhu nebo ledu na auto tak rychle změníte názor. Ať si to provozovatelé zajistí jak chtějí, to jako byste protestovali, že nákladní auta musí mít zabezpečený náklad na korbě
2.2. | 14:06 Adam Reichel
5
Náhlasit nevhodný komentář
Kontrolka porocuchaných brzd? Co tím je myšleno? svítící ABS nebo kontrolka opotřebených brz? Opotřebení brzd svítí ikdyž tam je jeste dost materiálu a jen signalizuje že v brzké době se musí desky měnit.
31.1. | 21:32 overal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Už vidím jak si s radostí budete ničit lak na střeše a kapotě, aby Vás nějaký snaživý blbec neokradl podle zákona! U kamionů by to mělo samozřejmě význam, ale mimo nějakou speciální rampu je to technicky a bezpečnostně neproveditelné! Takže další idiotský zákon!
31.1. | 20:13 Veselej Hafík
1
Náhlasit nevhodný komentář
To se schválně půjdu kouknout někam do depa,jak šoféři TIR sundavají led či sníh z hořejšku kamionu.Nebo někde na opočívadle když má po několika hodinách odpočinku zasněžené auto.Vymýšlet koniny aniž by někdo uvažoval zda je to reálně proveditelné to by té naší vládě tedy šlo.
31.1. | 19:17 František Kindl
13
Náhlasit nevhodný komentář
Pro kamiony ale musí udělat rampy z kterých to řidiči můžou odklidit. Plachta nebo i chlaďáky pokud je na nich sníh a led jsou jako kluziště a spadnout ze 4m je na zabití!!!!!!!!!
31.1. | 17:05 sronin
12
Náhlasit nevhodný komentář
a co chodec, který vlítne na přechod na červenou ? bez trestu ???
31.1. | 16:57 Miroslav Macoun
11
Náhlasit nevhodný komentář
"musíme zabránit konání zla" buzerací lidí, kteří se zákony problémy nemají. Místo kupování zakamuflovanejch aut atd. by policajti měli být na silnicích vidět TAM kde je riziko nehody největš (ale oni jsou tam kde najvíc lidí nachytají...). Anonisti zase zaperlili
31.1. | 16:00 pichav
10
Náhlasit nevhodný komentář
A BUDOU MIT SILNICE TY SILNY HRBY A HLUBOKE DIRY ???!! POCKEJTE A UVIDITE !!! JA NEMUSIM !!! JA UZ TED VIM !!! _____ BUDOU !!!
31.1. | 11:01 cestovatel001
17
Náhlasit nevhodný komentář
Jasný že to je dobrá věc, ale jak to čištění budou řešit řidiči kamionu? Docela je lituju...
31.1. | 10:29 roko-lanek
9
Náhlasit nevhodný komentář
Konečně rozumna věc.Nejhorši je když z navěsu u kamionu leti led.