Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 7. 2014
rozhovor chat s odborníkem

Jak poznat přetočený tachometr? Odborník odpovídal ON-LINE

Tachometr
Zdroj: TV Nova
ilustrační foto

Přetáčení tachometru při prodeji aut bylo dosud beztrestné. Teď Nejvyšší soud rozhodl, že půjde napříště o podvod. Za jakých podmínek? Jak podvod odhalit? Co hrozí? Na tyto a jiné otázky vám v on-line rozhovoru na TN.cz odpověděl Tomáš Svoboda, ředitel služeb autocentra Auto ESA.

V tomto směru bylo Česko až dosud pro podvodníky rájem. Za přetočení tachometru tu dosud nikdo nebyl stíhán a tahle rozšířená praxe tu byla zcela beztrestná. Podle odborníků na trh s ojetými auty má přetočený tachometr polovina prodávaných aut.
 

Cílem je auto "omladit" a na jeho prodeji vydělat víc. Kvůli nižšímu počtu najetých kilometrů mohli prodávající jen loni navýšit cenu o víc než čtyři miliardy korun, uvedla dříve společnost Cebia. Stáčení kilometrů je technicky snadné, některé firmy je dokonce běžně na internetu nabízely za zhruba 500 Kč.
 

Pokud tím ale nově prodejce způsobí kupujícímu škodu vyšší než 5000 korun, dopustí se podvodu. Jde o nový právní názor NS, který je vodítkem pro ostatní soudy, policii i státní zástupce v případech, že budou řešit obdobné kauzy.
 

 

Bude ale stačit jeden rozsudek, aby zvrátil v Česku tak rozšířenou praxi? Jak je možné přetočený tachometr odhalit? Na co si dát při nákupu ojetého auta pozor? Jak postupovat, pokud takové auto už koupíme? Dá se odstoupit od kupní smlouvy? Je vhodné prodejce zažalovat?
 

Na tyto a další otázky v on-line rozhovoru na TN.cz odpovídal Tomáš Svoboda, ředitel služeb autocentra Auto ESA. 


Jeho odpovědi si můžete přečíst ZDE.

Nejvyšší soud vydal nový právní názor v souvislosti s případem čtyřicetiletého muže ze Zlína. Ten byl loni v červnu Okresním soudem ve Zlíně potrestán ročním vězením s podmíněným odkladem na 1,5 roku. Prodal totiž Volkswagen Caravelle 2,5 Tdi za 379 000 korun s tím, že vůz má najeto 171 tisíc kilometrů, ačkoliv věděl, že tento stav neodpovídá skutečnosti. Vozidlo mělo najeto dvojnásobek.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova:
 


 

Muž nechal tachometr "stočit" a jeho prodejem nezákonně vydělal 159 000 korun. Proti podmínce se prodejce odvolal s tím, že upravení tachometru není trestným činem. Když neuspěl u Krajského soudu v Brně, obrátil se na Nejvyšší soud. Ten ale jeho výhrady k věci odmítl.

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

27.7. | 15:43 Josef W. Široký
4
Nic ve zlém ale jak vidět tak v ESA jsou na stáčení odborníci.. viz kámošova ...
29.7. | 17:02 drahomira-k
-3
Probirala jsem to se znamim a poradil mi nasledujici: pretoceni se pozna viz. ...
13.8. | 15:46 Aneta Modrá
0
Náhlasit nevhodný komentář
to by mě nenapadlo, že to dělají v těch lepších autobazarech? myslíte, že to třeba praktikují i v autobazaru aaa? my jsme si tam koupili auto pred rokem a prislo nám vše v poradku a auto taky v poradku jezdí....
12.8. | 11:29 Thomas Nový
1
Náhlasit nevhodný komentář
Znam pripady, kdy si lidi naschval nechali pretocit kilometry, napriklad kdyz vyuvivali sluzebni auto k soukrome dovolene v trochu vetsi mire, tak aby to zamestnavatel nepoznal, nechali si pretocit par tisic KM zpet... posledni dobu si myslim ze se to lepsi, treba v Ackach uz na to moc ...
30.8. | 06:18 hondarr6
1
Náhlasit nevhodný komentář
Zlodej, podvodnik a nejvetsi radce autobazaru Esa radi,jak to poznat a Nova je tu peknou dobu podporuje v reklame.
30.7. | 12:33 sshskript
0
Náhlasit nevhodný komentář
Dle mnohých zkušeností mne a dalších stáčejí tachometry povětšinou drobní dovozci aut ze zahraničí. Jistota je velký osvědčený dovozce.
29.7. | 17:02 drahomira-k
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Probirala jsem to se znamim a poradil mi nasledujici: pretoceni se pozna viz. opotrebeni auta, bohuzel lajk to pozna obtizneji proto je dobre vybirat vozidlo s nekym zkusenejsim co vi jak vypada auto po 250tis. km a jak vypada pri 150tis. km... tento muj znamí mi pomohl vybyrat Octavii II a nakonec ...
29.7. | 13:38 zoola
0
Náhlasit nevhodný komentář
Je náročné rozpoznat auto, které má stočené tachometry a které ne, ale dnes skoro neexistuje žádný slušný autobazar, který by to nedělal. A sám jsem se už divil tolikrát, co jsou lidi schopni všechno udělat a vymyslet při stáčení. Jediná možnost hledat co nejvíce informací o autě, ověřit si všechno ...
27.7. | 15:43 Josef W. Široký
4
Náhlasit nevhodný komentář
Nic ve zlém ale jak vidět tak v ESA jsou na stáčení odborníci.. viz kámošova Mazda3 měla tak 80 dolů.