Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.2. 2015 19:03
Mají na to lékaři právo?

Nechtěli mě ošetřit bez kartičky pojišťovny! VAŠE PŘÍBĚHY

Ošetří vás bez kartičky?
Zdroj: TN.cz

Sedmiměsíční Aničku začalo bolet ucho a měla teplotu. Její dědeček proto vyhledal pomoc u nejbližší lékařky, ta je ale nepřijala. Neměli totiž u sebe kartičku zdravotní pojišťovny. Tento případ ovšem není v Česku ojedinělý. Ozvali se nám další čtenáři TN.cz, které lékaři odmítli ošetřit, protože u sebe neměli kartu pojištěnce. Mají na to právo?

Otřesný případ se stal v Ostravě. Dědeček vzal svoji sedmiměsíční vnučku k lékařce. Bolelo ji ouško a měla teploty. Doktorka ji ale prý odmítla vyšetřit, protože muž u sebe neměl kartičku pojišťovny. Stav holčičky se ale do večera zhoršil. Měla křeče a chvíli dokonce nedýchala. Teď leží v ostravské nemocnici.

 

V reakci na tento případ se redakci TN.cz ozvala řada pacientů, kteří mají podobnou zkušenost. Lékař je odmítl ošetřit, a to i v akutním případu, protože neměli kartičku pojištěnce.

 

paní Kratochvílová: "Před sedmi lety jsem měla vážnou autonehodu. Hasiči mne vyprostili a záchranka mě převezla do nemocnice v Jičíně. Do Hradce Králové, kde bydlím, to bylo o 10 km blíž. Ale rozhodli o Jičíně. Všechny moje doklady zůstaly ve vraku auta, který byl celý pod kamionem. Nemohla jsem dýchat a brněly mě nohy. Ostatní zranění jsem ani nevnímala. A pak to začalo. Kde máte kartičku pojišťovny? Odpověděla jsem, že asi v autě. Na to jsem se dozvěděla, že takhle nemůžu čekat, že budou dělat nákladná vyšetření a ošetření. Byly tři hodiny ráno. Krvácející ruku mi obvázali a udělali mi rentgen hrudníku. Poté mi řekli, že to nic není, zavolali převozní sanitu a v sedě mě transportovali domů. Bolestí jsem doslova řvala a zvracela. Dali mi na cestu lexaurin s tím, že jsem hysterická a odvezli mě. Ráno v sedm hodin mě manžel odvezl na obyčejnou polikliniku. Tam mi i bez kartičky poskytli první pomoc. Vytahali mi střepy z celého těla, zašili řezné rány a udělali rentgeny a sono. Měla jsem zlomená tři žebra a přeražené dva obratle."

 

paní Baťová: "Jeli jsme se školou na rozlučkový výlet v učebním oboru. Přes noc jsme byli ubytováni v jednom Pražském hotelu. Mně však už od odpoledne nebylo dobře od žaludku. Bolest však neustupovala a já jsem celou noc v pokoji zvracela. Ráno, když už jsme se měli se třídou vracet zpět do Karviné, na mně třídní učitelka zpozorovala bledost a okamžitě začala jednat. Vzala mě na nejbližší polikliniku v Praze - Střížkov. Doktor byl arogantní a vygradovalo to tím, že jsem měla pojišťovnu, se kterou poliklinika nespolupracuje (Revírní bratrská pokladna). Odmítl mě ošetřit, a tak jsem se s bolestmi ještě přes 4 hodiny kodrcala vlakem domů."

 

manželé Moldříkovi: "Něco podobného se nám stalo loni v létě v Městské nemocnici Ostrava-Fifejdy. Dcera trpí na záněty stř.ucha, v to odpoledne, kdy se jí zánět po nějaké době vrátil, měla bolesti a plakala, s ní jel manžel do zmiňované nemocnice na pohotovost. Já jsem tou dobou byla v práci a kartičku pojišťovny jsem, tak jako vždy, měla u sebe. Když manžel s dcerkou přijeli do nemocnice, odmítli je přijmout právě kvůli tomu že manžel neměl kartičku u sebe, naštěstí se můj muž nenechal odbýt, načež si lékař z počítače zjistil, že jsme u nich se stejným problémem byli s dcerou již vícekrát, a na základě toho je přijal a dceru ošetřil."

 

pan Filip: "Také mám osobní zkušenost, že mě nechtěli ošetřit, protože jsem si zapomněl kartičku zdravotní pojišťovny. Bylo to na ambulanci v Městské nemocnici na Fifejdách v Ostravě. Sestra byla velice arogantní a doktor taktéž."

 

 

Jenže mají lékaři vůbec právo odmítnout pacienta jen kvůli tomu, že u sebe nemá kartičku zdravotní pojišťovny?

 

"Obecně platí, že pacientovi nesmí být odmítnuta neodkladná péče proto, že nemá kartičku pojištěnce," uvedla pro TN.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

 

Pokud přijdete k lékaři, jste povinni prokázat se kartičkou zdravotní pojišťovny. V případě, že ji nemáte, a je váš stav akutní, lékař vám NESMÍ odmítnout poskytnutí péče! Odmítnout vás může, pokud nemá s vaší zdravotní pojišťovnou uzavřenou smlouvu, ovšem i zde platí, že jen v případě, pokud váš stav není akutní a nepotřebujete neodkladnou péči. "Poskytovatel zdravotních služeb nesmí odmítnout přijetí pacienta mimo jiné z důvodu toho, že není pojištěncem smluvní zdravotní pojišťovny, jestliže je nutné takovému pacientovi poskytnout neodkladnou péči," dodává Čechová.

 

Výše zmíněné potvrdil i tiskový mluvčí největší české zdravotní pojišťovny VZP Oldřich Tichý. "Pokud má pacient akutní problémy, měl by ho lékař ošetřit," uvedl pro TN.cz.

 

Pokud lékař odmítne pacienta ošetřit jen proto, že nemá kartičku zdravotní pojišťovny a jeho zdravotní obtíže jsou akutní, může mu být ve správním řízení udělena sankce až do výše 300 tisíc.

 

Vraťme se k případu Aničky, kterou odmítli ošetřit v Ostravě. Jak v rozhovoru uvedla matka sedmiměsíčního miminka, holčička měla horečky a z ucha jí tekl hnis. "Říkala jsem jí, že má horečky a že jí z toho ucha teče, že hnis a ona řekla, že ji to nezajímá, že nemůže brát pacienty bez kartiček," tvrdí paní Kalová. Aničku neošetřili, její stav se zhoršil a skončila v nemocnici.

 

Štáb TV Nova se pokoušel získat vyjádření i zmíněné zdravotní sestry a lékařky, ani jedné se však mluvit nechtělo. Na jejich reakci se podívejte v reportáži:

 

Zdroj: TV Nova

 

Pan Kala podal na lékařku trestní oznámení. Chystá stížnost i na Lékařskou komoru. Ta však ve svém vyjádření není konkrétní. "Samozřejmě je třeba posuzovat daný případ individuálně a posoudit, k čemu skutečně, skutečně došlo," uvedl pro TV Nova Milan Kubek, předseda České lékařské komory.

 

Máte i vy zkušenost, že vám bylo velmi zle a v nemocnici vás odmítli ošetřit, protože jste u sebe zrovna neměli kartičku pojišťovny? Ozvěte se nám na zpravy@nova.cz.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Velké neštěstí: Zpěvačka Marcela Holanová je po požití léků v kritickém stavu

Testy potvrdily zdrcující zprávu: Libuše Šafránková má rakovinu!

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.2. | 18:40 tomáš fuk
25
Dneska a vůbec posledních 15 let je zdravotnictví jen o penězích , kolik lidí ...
5.2. | 21:28 Michaela Matouskova
-6
Tak pro všechny jedna řada,kartičku noste v penězence,tu máte skoro pořád ...
8.2. | 19:29 lenka nováková
-1
Náhlasit nevhodný komentář
8.2. | 02:55Jiri s Podebrad :-)), Třeba se vztekni :-)),ale trvám na svém :-))
8.2. | 02:55 Jiri s Podebrad
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Už aby vás vystřílely ti Islámisti a tebe bych nechal ty mrdino zaživa sežrat krysama kundo jedna špinavá ....a nebo celou tvojí rodinku ESESÁKŮ ,tvojí mámu bych nechal ošukat koněm aby nerodila takový mrdky jako seš ty ...
7.2. | 23:06 leonny
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Lékařka měla dítě ošetřit. Černý nebo bílí to je jedno, je to přece dítě, které za nic nemůže. Už se mi to taky stalo, že mě bez karty nechtěli ošetřit i když věděli, že jsem jejich pacientka. Víte ženy maji více kabelek a kartička se lehce zapomene v jiné kabelce.
6.2. | 22:25 lenka nováková
5
Náhlasit nevhodný komentář
6.2. | 21:11Jiri s Podebrad- Zajímaví je, že mě nikdy neřekli ne i když jsme kartičku neměla, bych s nima byla rychle hotová a cigoš měl problém??To ať si vykládá cikán někomu jinýmu, hlavně, že mu Nova zaplatí!!
6.2. | 22:15 lenka nováková
8
Náhlasit nevhodný komentář
6.2. | 21:11Jiri s Podebrad- Ty jeden pamrde, zastánce cikánů, mě je úplně u prdele, že je to malé děcko!!!! Jsou to cikáni a nevěřím tomu, že to bylo takhle, neuč mě tu zkurvenou vychcanou verbež znát!!!!! Můžeš si je ty lidumile nastěhovat do baráku!! Pro mě a za mě , klidně ať vychcípou cikáni ...
6.2. | 21:11 Jiri s Podebrad
-5
Náhlasit nevhodný komentář
pro:lenku novakovou ....potrebujes poradne vysukat mozek pico rasisticka...vzdyt je to male decko kundo
6.2. | 18:04 lenka nováková
12
Náhlasit nevhodný komentář
Možná už věděla doktorka, proč je vyhodila.Ani se jí nedivím, pokud jich tam přijel celý klan, všichni víme, co dokáží.Mimochodem, mohli jet rovnou do nemocnice i s novou kartičkou.Hlavně ať ze sebe cikáni přestanou dělat chudinky. Pokud nejsem někde spokojená jdu jinam, ale cikáni mají rádi scény ...
6.2. | 17:12 skeptikus
2
Náhlasit nevhodný komentář
6.2. | 10:49 haha33 ..pokud nejsi se svym lekarem spokojena je tve pravo zmenit ho. Nevim v jaky kysely prdeli to zijes, ze jsou tam vsichni tak protivni, ale s lekari u nas nemam vubec zadny problem..
6.2. | 17:09 skeptikus
0
Náhlasit nevhodný komentář
6.2. | 11:07 Jan Weslo Veselovský ..ano. Ani za blbost a nezodpovednost svych stupidnich rodicu. Mozna by se o takove, vinou nezodpovednych rodicu neosetrene, dite mela zabyvat socialka..
6.2. | 16:25 bobin135
11
Náhlasit nevhodný komentář
Bohužel už jsme v takové fázi, že nás téměř všechny drží xenofonie, kde ve všem co je trochu jiné nás děsí, ba dokonce přechází v nenávist, nemělo by to tak být. Na těch doktorech to je zřetelně vidno a dávají to najevo. Chyba! Nikoho nezajímá co má druhý člověk za problém, je to čím dál tím horší.