Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.6. 2014 21:38
Rozhovor Rekordní odškodné

Smutný příběh Vojtíška (5): Zpackaný porod mu zničil život!

Vojtíšek Vázler - 1
Zdroj: TV Nova

Rekordní třicetimilionové odškodné přiznal soud rodičům pětiletého Vojty za jeho zničené zdraví. Chlapec se narodil v srpnu 2009 v pražské vinohradské nemocnici. Porod byl komplikovaný a podle soudu zavinili Vojtovo trvalé a vážné postižení právě lékaři. Chlapcův zdravotní stav vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou péči rodičů.

Deset let toužebně očekávané těhotenství tehdy čtyřicetileté Evy Vázlerové probíhalo bez problémů, a tak se Vojtovi rodiče těšili na své první dítě. Vojta mohl jít už za rok do školy - nepůjde - v pěti letech nevidí, neslyší, je ochrnutý a jídlo musí dostávat do žaludku sondou. Jeho stav se bude už jenom zhoršovat. "Je to pořád jako o malýho novorozence," říká se slzami v očích maminka malého Vojtíška. "Na to se nedá zvyknout," dodala.
 

Porod byl podle soudu jednoznačně zanedbaný. Mladý neatestovaný lékař vůbec nevěnoval pozornost tomu, že monitor srdeční činnosti vykazoval dušení plodu. "Choval se, jako kdyby se nic nedělo. Nic neříkal, že by něco mělo být špatně. Ani po porodu nám nikdo nic neřekl, pouze, že se trochu přidusil," vzpomíná Eva.
 

Tehdy devětadvacetiletého lékaře Daniela Brandejse soudce původně uznal vinným a potrestal ho osmiměsíčním podmíněným trestem vězení, v březnu 2013 ale obvodní soud lékaře nakonec zprostil viny.
 


"Vždycky, když je tomu Vojtovi nejhůř, tak si na něj vzpomenu. Kdyby se rodilo jeho dítě, přece by tam nestál a nic nedělal," říká Vojtíškova maminka.

 

Podívejte se na reportáž:


 

Nyní se Vázlerovi snad dočkají alespoň finančního odškodnění. Vedení nemocnice ale třicet milionů zaplatit odmítá.

TV Nova TN.cz