Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.6. 2014 15:48
Evropská měna

Zeman chce euro. Jde to stihnout do roku 2017, tvrdí

Miloš Zeman
Zdroj: Jakub Deml/TN.cz

Prezident Miloš Zeman míní, že lze stihnout přijetí eura v Česku do roku 2017. Pro společnou evropskou měnu se podle Zemana vyslovují všechny české proevropské strany - relativně slaběji strana ANO, tak napůl TOP 09 a velmi silně sociální demokracie.

Hlava státu Miloš Zeman by rád přijal euro do tří lety. Prý to lze i stihnout. "Nestačí ale mít euro jen v programu, je nutné pro to také něco dělat, to znamená stanovit plán přijetí eura, stanovit termín přijetí eura a zvolit strategii přechodu z koruny na euro," řekl Zeman a dodal, že vláda to v programu má. "Já sám se domnívám, že se to dá stihnout do roku 2017, doufejme, že se to podaří," dodal.
 

Na Slovensku a v Rakousku, kde už euro mají, je s ním podle Zemana spokojeno 70 procent obyvatel, není to ale podle něj jediný, ale ani hlavní argument pro jeho zavedení. "Česká ekonomika je malá exportní ekonomika, 80 procent naší produkce se vyváží a tři čtvrtiny exportérů podporují zavedení eura, a to proto, aby nebyli vystaveni takzvaným kurzovým rizikům, to znamená kolísání kurzu měny, před nímž se musí zajišťovat," řekl prezident. To zvyšuje náklady českých podnikatelů a snižuje jejich konkurenceschopnost.
 

Země jako Rakousko, Slovensko nebo Německo podle Zemana prokázaly, že euro jejich ekonomiku nijak neohrožuje. "Naopak pomáhá jejich hospodářskému rozvoji, zatímco země, které mají národní měny se často dostávají do potíží. Třeba na Islandu se národní měna znehodnotila o 70 procent," řekl. Euro ale podle Zemana rozhodně není všelék, je to však jeden z mnoha pomocných nástrojů, jak oživit ekonomiku. "Ale euro také není belzebub, euro není zlo, ani nástroj pro zdražování," zdůraznil.
 


Proti přijetí eura se staví zejména ODS, která před volbami do Evropského parlamentu zorganizovala petici za zachování koruny jako české měny. Proti zavedení eura nasbírala za necelé dva měsíce zhruba 42.300 podpisů. Projednat ji bude muset Senát, kterému byla v květnu předána. Petice vyzývá vládu, aby vyjednala pro ČR trvalou výjimku a nepřijímala euro, pokud s tím nevysloví občané ČR souhlas v referendu.
 

Vláda prozatím pouze schválila přistoupení Česka k fiskálnímu paktu Evropské unie, což zemi zaváže přijmout pravidla hlídající rozpočtovou kázeň. Česko by se hlavními opatřeními paktu řídilo až po přijetí eura. Sněmovna přistoupení k této smlouvě prozatím projednala jen v prvním kole schvalování. Podle ODS pro Česko euro nebylo výhodné vzhledem k tomu, že by zemi mimo jiné přimělo podílet se na finančních dotacích pro zadlužené unijní státy. Silná koruna naopak Česko chrání před těmito výkyvy a pomáhá udržet českou ekonomiku stabilní, tvrdí občanští demokraté.

TN.cz / ČTK / hmr
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům