Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 7. 2014
Velký zájem

Sehnat brigádu není legrace, na každé místo se tlačí pět lidí!

Brigáda
Zdroj: Thinkstockphotos

Zájemců o brigády je pětkrát více než nabízených míst, přestože počet nabídek brigád v červnu meziměsíčně o pětinu vzrostl. Vyplývá to ze statistik firmy Annonce, která vydává stejnojmenné inzertní noviny a spravuje inzertní web.

Počet inzerátů hledajících brigádníky jako obvykle před začátkem léta stoupl, podle Annonce hlavně díky sezonním pracím ve stavebnictví a najímání pomocných sil na letní zahrádky hospod a restaurací. Ještě více ale vzrostlo množství zájemců o práci.


Jen u manuálních prací přibylo žadatelů o pětinu, a lidí, kteří by jako brigádníci chtěli hlídat děti, bylo v červnu dokonce dvakrát více než v květnu. "Je zajímavé, že se nejedná o mladé slečny. Hlídání nejčastěji nabízejí starší dámy, které mají v tomto oboru dlouholeté zkušenosti," uvedl odborník Annonce na pracovní trh Petr Langer. "Dobře vědí, že v létě je kvůli velkému počtu společenských akcí poptávka největší," doplnil.


Lehce podle něj však opadl zájem o zaměstnání v tradičně nejsilnějším segmentu služeb, meziměsíčně zhruba o sedm procent. Nejčastěji jde o číšníky, číšnice a kuchaře. "A pro ty práce je. Řada restaurací a hospod stále hledá přes inzerát výpomoc kvůli nedávno otevřeným letním zahrádkám," sdělil Langer.


Hůře budou podle Annonce hledat brigádu studenti a senioři. Inzerátů, které požadují přímo studenty, je méně než desetina. Zaměstnavatelé totiž dávají při výběru přednost lidem s praxí. Ještě méně je nabídek pro seniory, pouze tři procenta.


"Tuzemské společnosti jsou dlouhodobě neochotny zaměstnat lidi starší 50 let. A pokud již tato skupina práci dostane, jedná se většinou o méně lukrativní pozice. To dokládá i poptávka po brigádách - firmy nejčastěji hledají uklízečky či obsluhu a hlídače parkovišť," uvedl Langer.

Hürriyet

Diskuze

14.7. | 13:18 Jana Novotna
0
Náhlasit nevhodný komentář
Vim o ranci mist brigadne! Sorry, i pres fakt, ze jsou brigadni mista davana nestudentum atd je prace sakra dost! Jen logicky, kdyz nechci, nenajdu!!! Ti co breci, ted, budou brecet za dva roky, ze kraj, ze malo mist, misto toho aby zvedli zadek a jeli za praci (myslim, ze kazdy mame kolem sebe xy ...
2.7. | 15:40 Pavel Hejtmanek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Proč, jednoduché vysvětlení. Na místech brigádníků pracují lidé kteří by měli mít plný ůvazek.