2000 hasičů v akci

Obří požáry na severu Německa. Hoří lesy plné válečné munice

Téma:

Obří požáry zaměstnávají na severu Německa ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko více jak dva tisíce hasičů, kteří se snaží oheň dostat pod kontrolu. Zatím zcela marně. Problém je, že se požár šíří v oblasti, kde je nevybuchlá munice z druhé světové války!

V obci Lübtheen, vzdálené 80 kilometrů od Hamburku, vypukl v tamních lesích požár, který se rychle rozšířil převážně kvůli větrnému počasí. Podle deníku Der Tagesspiegel plameny spálily plochu o rozloze 1 000 hektarů, nyní hoří dalších 600 hektarů.

 

"Za vznikem je dlouhotrvající sucho a vysoce hořlavá vrstva, která vznikla v průběhu posledních 70 letech," komentují německé úřady ohromné požáry, jaké Německo nepamatuje.

 

Situace je o to horší, že v místě požáru se nachází muniční sklad z druhé světové války. V roce 1945 byl sice vyhozen do povětří, ale i přesto v přilehlém okolí zůstalo mnoho nevybuchlé munice. Úřady potvrdily, že na místě požáru je v zemi až 45 tun munice na jeden hektar!

 

 

Jestliže dojde k výbuchu, bude to opravdové neštěstí. I proto na místě kromě zasahujících hasičů pomáhají s hašením vrtulníky a vodní děla. Počet zasahující techniky se postupem času zvýší, upozorňují tamní úřady.

 

Do této doby bylo evakuováno několik vesnic o celkovém počtu 700 obyvatel. Podle zemského ministra vnitra Lorenze Caffiera není v tuto chvíli vyloučené ani to, že za vznikem požáru může být žhář.

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

bk TN.cz