Ministerstvo kultury

Babiš jednal s Hamáčkem o Staňkovi. Navrhne jeho odvolání

Téma:

Předseda vlády Andrej Babiš se sešel s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Řešili kandidáta na post ministra kultury. ČSSD na tohle místo počítá s místopředsedou strany Michalem Šmardou. Po čtvrtečním jednání je jisté, že premiér požádá prezidenta o odvolání Antonína Staňka a se Šmardou ve svém kabinetu počítá.

Odvolat, či neodvolat ministra kultury, to je otázka, kterou během posledních dní řeší trojice vlivných mužů - prezident a šéfové dvou koaličních partají.

 

Předseda vlády Andrej Babiš se s šéfem sociálních demokratů Janem Hamáčkem sešel ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně. Debatovat zřejmě začali už během interpelací. Tématem byl Staňkův nástupce na postu ministra kultury.

 

"Já jsem se chtěl jenom přesvědčit, že skutečně pro sociální demokracii je pan Šmarda to dobré jméno. Protože přece jenom ten resort je specifický. Pan Hamáček mě ujistil, že ano, že nemají jinou volbu," řekl Babiš.

 

"Pan premiér se zítra ráno sejde s panem Šmardou, chce s ním hovořit o tom, jaké on má představy o fungování resortu kultury. Zítra by měl premiér odeslat na Pražský hrad žádost o odvolání pana ministra Staňka," řekl po čtvrteční schůzce Hamáček.

 

 

Prezident přitom před pár dny nepřijal Staňkovu demisi a předsedu vlády požádal, aby ho neodvolával.

 

"Pan prezident doporučil panu premiérovi, aby pro další postup vyčkal výsledků trestních oznámení podaných ministrem kultury ve věci rozkrádání v rezortu," uvedl mluvčí Kanceláře prezidenta Jiří Ovčáček.

 

Trestní oznámení Staněk podal mimo jiné na bývalého ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta. "V komerční sféře každý manažer, jenž si vyplatí milión za práci druhých, bude vyhozen. Tady v kultuře to vypadalo, že se to smí. Tomu jsem se vzepřel. Potěšilo mne, že mě v tom pan prezident podpořil,“ vzkázal Staněk.

 

 

Podle mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbaly byla trestní oznámení, která podal Staněk, podstoupena policii k dalším opatřením.

 

"Miloš Zeman právě tím, že dává prodlevu, dává ministru Staňkovi možnost odejít se ctí, splnit jeho důvody, odehrát je ve veřejném prostoru," myslí si politolog Jan Kubáček.

 

Prezident by měl žádosti premiéra o odvolání současného ministra kultury vyhovět. V ústavě ale není psáno, jak dlouhá prodleva mezi žádostí a samotným odvoláním je.
 

vbo TN.cz