Domácí

Prezident přijal končícího ministra kultury, rozhodne o rezignaci

Demisi ministra kultury Antonína Staňka prezident nepřijme. Pražský hrad o tom informoval po setkání Staňka s prezidentem Milošem Zemanem. Ministr původně avizoval konec k 31. květnu, netajil se ale tím, že odchází na přání předsedy ČSSD Jana Hamáčka.

O rozhodnutí nepřijmout demisi ministra kultury informoval po schůzce Zemana a Staňka mluvčí kanceláře prezidenta Jiří Ovčáček.

"Důvodem je to, že Antonín Staněk odhalil na ministerstvu kultury závažná ekonomická pochybení a neměl by být za tato odhalení trestán tím, že na něj bude vyvoláván tlak, aby ze své funkce odešel," napsal Ovčáček.

"Pan prezident si velmi pozorně vyslechl argumenty, které mě vedly k rozhodnutí podat demisi a podpořil mě v odhodlání bojovat za spravedlnost a vládu práva. Nechci a nebudu nikterak předjímat další vývoj udalostí, mohu pouze zopakovat, že se budu řídit ústavním pořádkem naší země a svým svědomím. Zákony naší země platí pro všechny bez vyjímky," napsal redakci TV Nova Staněk.

Hamáček přitom už za Staňka má náhradu. Chce na ministerstvu místopředsedu ČSSD a starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. Poté, co Zeman oznámil, že demisi Staňka nepřijme, řekl Hamáček, že o Staňkovo odvolání požádá předsedu vlády Babiše. V takovém případě by Zeman neměl na vybranou a Staňka by musel odvolat.

Ministr kultury Antonín Staněk oznámil svůj odchod po kritice, která se na něj snesla po odvolán ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Premiér Andrej Babiš označil Staňkovu rezignaci za neobvyklou, ministr kultury totiž napsal, že nekončí ze své vůle, byl o to požádán svým stranickým šéfem Janem Hamáčkem.

Ten se již s prezidentem sešel, ČSSD má totiž podle koaliční smlouvy vybrat nového ministra kultury. Staňkův případný odchod by znamenal sedmou změnu v Babišově vládě. Babiš minulý týden avizoval, že je připraven požádat prezidenta o Staňkovo odvolání, pokud se prezident bude zdráhat přijmout demisi.

Miloš Zeman napsal ve věci dnešního odmítnutí demise ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) dopis premiérovi Andreji Babišovi. Navrhuje v něm další postup. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podrobnosti návrhu nesdělil.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz