mimořádný projev

Andrej Babiš: Děláme, co můžeme, vy musíte také. Ještě není vyhráno

Michaela Trochová
Michaela Trochová, Tomáš Brych
Publikováno 9. 4. 2020
Téma:

Premiér Andrej Babiš (ANO) pronesl ve čtvrtek večer mimořádný projev k národu. Vyzval lid k odpovědnému přístupu i během velikonočního volna.

Andrej Babiš v posledních dnech vynechal několik vládních tiskových konferencí, kde nechal mluvit své kolegy o opatřeních a plánech vlády v boji proti šíření koronaviru. K národu promluvil ve čtvrtek večer, v počátku velikonočních svátků.

 

Vyšupat holky a připít si s přáteli, tak jsou zvyklí slavit Velikonoce Češi, a má je tak rád i premiér Andrej Babiš. Letos to ale bude jinak, díky panujícím mimořádným opatřením kvůli pandemii koronaviru. "Chci vás z celého srdce požádat, abyste to dodrželi," vyzval premiér hned na úvod svého projevu.

 

"Epidemii jsme zachytili včas, nemáme ale zdaleka vyhráno," bojí se, že by se mohla nákaza znovu rozšířit. "Nesmíme přestat a v žádném případě polevit," apeluje na národ před čtyřdenním volnem, během kterého má být příjemné jarní počasí, které by mohlo táhnout ven.

 

"Nevíme, kdy tahle pandemie opravdu skončí. I já se chci co nejdřív vrátit k normálnímu životu. Chci, abychom opatření zrušili, hned jakmile to bude možné. Ale nemůžeme tím ohrozit ty nejkřehčí, naše seniory," apeloval na občany.

 

 

Je podle něj nesmírně důležité, aby lidé i o Velikonocích dodržovali pravidla. "Prosím všechny, buďte ieálně doma, jen se svou rodinou. Venku noste roušky, dodržujte rozestupy, chovejte se odpovědně. Je to nesmírně důležité pro celou zemi," volil silná slova.

 

Každé toto porušení může podle něj spustit druhou vlnu a vrátit nás zpět na start našeho zápasu s koronavirem, který, na rozdíl od mnoha jiných zemí, vedeme velmi zdařile, dokonce se odvážil říct, že vyhráváme. "Buďme hrdí, že nás státy dávají příkladem. Ale nezapomínejme: o celkovém vítězství se bude teprve rozhodovat, a to právě teď," vyzval před čtyřdenním volnem, které může být pro mnoho Čechů velkou zkouškou.

 

 

"Pojďme si teď spolu slíbit, že nepolevíme ani v nošení roušek, ani v dodržování omezení pohybu. Ať neztratíme nic z toho, co máme rádi - ať už jde o Velikonoce, nebo náš vlastní život," apeloval v závěru svého proslovu.

 

Letošní Velikonoce budou jiné. Žádné hloučky, kolující panáky, koleda u babičky - žádal premiér každého z občanů. "Navštěvovat příbuzné je nezodpovědné a nebezpečné," připomněl. "Na každém životě nám musí záležet," dodal v procítěném proslovu.

 

Během něj pochválil chytrou karanténu, doufá, že právě ta pomůže k rychlejšímu návratu do normálního života. Stejně tak spoléhá na masivní testování. Vzpomenul také na lidi, kteří nyní zažívají zvlášť těžké životní chvíle. "Děláme maximum pro to, abychom pomohli podnikatelům, malým firmám i matkám samoživitelkám, plánujeme na to uvolnit až tisíc miliard," připomněl iniciativní kroky vlády.

 

Nezapomněl zmínit i to, že Velikonoce jsou především důležitým náboženským svátkem, ač během těch letošních zůstanou kostely pro věřící zavřené. "I pan kardinál Dominik Duka říká, že ani současná omezení neukradnou tradiční kouzlo a autentický prožitek Velikonoc," povzbudil premiér všechny věřící. Doporučil jim sledovat tradiční mše on-line, což plánuje i on sám.

 

Připomeňte si Babišův proslov z 23. března:

TN.cz