Protiepidemický systém

Pravidla nákupů se změní. PŘEHLED, jaké zboží si nejspíš opět koupíme

Velké supermarkety otevřely, nabídka je však omezená
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
14.1. 2021 7:39
Téma:

Společně s protiepidemickým systémem PES vláda upraví i seznam nezbytného zboží, které se má výjimku ze zákazu prodeje. Změna se bude podle ministra Jana Blatného (za ANO) týkat všech obchodů. Jaké zboží bude nejspíš opět možné pořídit v kamenných prodejnách?

Změny v protiepidemickém systému PES se dotknou i seznam nezbytných věcí, které se mohou prodávat v kamenných obchodech. Vláda by je měla dokončit počátkem příštího týdne.

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po naléhání rodičů i jiných lidí připustil, že seznam se bez úprav podle ročního období neobejde. "V rámci úpravy toho protiepidemického systému, kterou plánujeme příští týden, bude upraven i seznam nezbytných věcí. Například papírnické výrobky tam pravděpodobně budou zahrnuty, je to potřeba kvůli dětem do škol," uvedl šéf resortu.

 

Kritikům vládních opatření vadí i uzavření prodejen s oblečením a obuví. Řada lidí si třeba ani během předvánočních dní, kdy se obchody po podzimním zákazu krátce otevřely, nestihla koupit zimní boty. Nákupy přes internet mnohým nevyhovují, zboží musejí lidé často vracet kvůli výběru špatných velikostí.

 

 

Je tak pravděpodobné, že vláda se bude kromě papírnictví zabývat i alespoň částečným otevřením obchodů s oděvy a obuví. Povolení bude platit pro všechny obchody bez rozdílů.

 

"Bude platit to stejné pravidlo pro všechny. Pokud budou povoleny například papírnické výrobky v hypermarketech, musí být je moct prodávat i mimo ně. Spravedlnost bude zachována," ubezpečil Blatný.

 

Výjimku z přísných opatření proti šíření koronaviru mají momentálně kromě prodejen s potravinami a lékáren také drogerie, zverimexy, čerpací stanice, optiky a galanterie, nebo dokonce obchody se zbraněmi a střelivem.

 

Nový PES přinese i další změny. Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz