je jí 94 let

Britská královna slaví 94 let! Kvůli Covid-19 ji čekají smutné narozeniny

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
21.4. 2020 11:42
Téma:

Britská panovnice Alžběta II. v úterý slaví své 94. narozeniny, kvůli pandemii koronaviru však letos budou jiné než v předchozích letech. Nečekají ji žádné veřejné oslavy a pocty, neuvidí se dokonce ani se svou rodinou. Na její počest se poprvé nerozezní ani zvony Westminsterského opatství.

Sama královna rozhodla, že letos se nebude tradičně střílet ze zbraní na její počest. Vzhledem k současné situaci kolem koronaviru to podle ní není vhodné, píše britský deník Mirror. Veškeré oslavy zrušila se slovy, že "jsme v tom všichni společně". Tradiční salva na královniny narozeniny se letos neuskuteční poprvé za 68 let její vlády.

 

"Pokyny od královny byly velmi jasné. Královská rodina by podle ní měla být sjednocená s celou zemí a těmi, kteří prožívají bolest v důsledku zdravotní krize," uvedl královský zdroj. Nejen veřejných poct se Alžběta letos nedočká - narozeniny neoslaví ani v kruhu své rodiny. V kontaktu s příbuznými bude pouze prostřednictvím videohovorů a telefonních hovorů, které proběhnou v naprostém soukromí.

 

 

Po více než deseti letech na královniny narozeniny nezazní ani zvony Westminsterského opatství, kde se Alžběta vdávala a kde byla také korunovaná. Tato tradice se koná každoročně 21. dubna od roku 2007. "Nemůžeme rozezvonit naše zvony, protože kostel je v současné době uzavřený," řekl mluvčí opatství.

 

Země v Evropě se pomalu vrací do normálního života. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz