Koronavirus

Kde číhá nákaza? Hygienička popsala, jak se nakazí většina Čechů

Kde číhá nákaza? Hygienička popsala, jak se nakazí většina Čechů
Zdroj: Getty Images

Povinné nošení roušek, zavřené obchody i restaurace a dodržování rozestupů nás má ochránit před neudržitelným šířením nákazy. Překvapivě číhá ale také někde jinde, kde tak obezřetní nejste.

Hygienici se snaží mít co nejpřesněji zmapovaný každý případ nákazy v Česku. Odhalit, kde se nakažený vyskytoval, s kým mohl přijít do kontaktu a jak o něj k přenosu viru pravděpodobně došlo.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v rozhovoru pro idnes.cz potvrdila, že nejčastěji dochází k přenosu nemoci mezi těmi nejbližšímu – členy jedné domácnosti. „Nejčastěji se aktuálně nemoc přenáší v rodinách. To znamená, že když je někdo s nemocí doma, je vysoká pravděpodobnost, že se nakazí lidé žijící ve společné domácnosti,“ uvedla Rážová pro idnes.cz.

V Česku je momentálně 6 900 lidí s prokázaným onemocněním Covid-19, z toho u 374 je nutná hospitalizace. Odborníci ale čekají, zda se neprojeví určité polevení v předepsaných nařízeních, kterých se Češi dopustili během velikonočního volna.

Související obsah

Zatím jsou čísla uspokojivá, inkubační doba infekce může být ale až čtrnáct dní a Rážová věří spíše v tento dlouhodobější horizont. Ze zkušenosti má vypozorováno, že se stav nakažených pacientů teprve dvanáctý až čtrnáctý den od samotného nakažení. Následující dny tedy mohou přinést nepříjemný nárůst.

„Nevím, zda už máme vrchol pandemie za sebou,“ připustila dokonce v rozhovoru hlavní hygienička.

Související obsah

Záleží nejen na imunitě a schopnosti se nemoci ubránit, ale také na dávce viru, které je člověk vystaven. A ta je právě při každodenním kontaktu se členy jedné domácnosti nejvyšší, rizikový může být i těsný pracovní kolektiv.

Česko spoléhá na stále se zvyšující testování. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz