jak bude v zimě

Čeká nás letos mírná, nebo krutá zima? Vyšla první předpověď!

Zimní počasí
Zdroj: Thinkstockphotos
Čeká nás letos mírná nebo krutá zima? (ilustrační foto)
Téma:

Milovníci zimy v těchto dnech trpí a netrpělivě odpočítávají dny, které je dělí od chladnějších měsíců. Ale dočkáme se letos vůbec pořádné zimy? Američtí meteorologové vydali první předpověď.

Jestli letos budou Vánoce na sněhu, nebo na blátě, ještě s určitostí říct nejde. Podle některých modelů už ale dokážou meteorologové odhadnout, jestli bude zima spíš mírnější, nebo si užijeme pořádných mrazů. Záleží především na tom, jak silný letos bude klimatický jev El Niño. 

 

Podle oficiálních map Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) bude letos efekt jevu El Niño, který ovlivňuje globální klima, menší než v předchozích letech. Například v loňském roce byl jeden z nejsilnějších v historii.

 

Následky pocítili lidé po celém světě - v Asii měřili rekordní teploty a kvůli extrémním suchům vyschla i některá jezera. V Evropě se zase projevil opačným způsobem - třeba v Británii napadlo obrovské množství sněhu a panovaly podprůměrné teploty.

 

 

El Niño je ale na ústupu a postupně by ho měl vystřídat klimatický jev La Niña. Jedná se o studenou část cyklu, která s sebou také přináší velké množství extrémů. V Evropě se v důsledku změny tryskového proudění očekává v následujících letech chladnější zima.

 

Ve Spojených státech očekávají letos průměrnou zimu, a to jak z hlediska teplot, tak co se týče sněhu. "Letos v zimě by měl podle modelů panovat alespoň slabý El Niño, prognostici ale nevylučují, že bude zesilovat," uvedli odborníci z NOAA.

 

Centrum pro klimatické předpovědi uvádí, že v oblastech ovlivněných jevem El Niño bude zima spíše průměrná. Podle centra je 35% šance, že tento jev zimu letos ovlivní.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zimní móda, co vás uchvátí: Jak oživit kulich a do čeho se zachumlat, abyste vypadali jako hvězdy?

Zima a mráz: Víte, jak vám škodí a čím vaše tělo nejvíc trpí?
Proč je ženám pořád zima na ruce a nohy? Rady, jak se zahřát

Související témata:
mom TN.cz