Oblíbení hlodavci

Nová turistická atrakce v Česku? Lidé se chodí dívat na sysly

Téma:

Zájem lidí po celém Česku začaly přitahovat syslí louky. Drobní hlodavci na nich vytvářejí obrovské kolonie. Zajímaví jsou především svým společenským způsobem života. O jednu takovou pečují i ochránci zvířat v chráněné krajinné oblasti na Kokořínsku.

Pištění syslů tak trošku připomíná útok raptorů ze známého filmu Jurský park. Přitom ještě v roce 2006 jich bylo v chráněné krajinné oblasti pouhých pět. Syslům se tam daří a nyní jejich kolonie čítá několik set kusů.

 

"Ono sčítat sysly, to si umíte představit, není to jednoduché. Poslední odhady byly kolem 350 kusů," řekl zoolog z CHKO Kokořínsko Petr Lumpe.

 

Místo se stalo rázem turistickou atrakcí. Lidé si zvířata chodí prohlížet, fotit, ale i krmit. Stačí chvilka nepozornosti a vlezou vám do kabelky nebo kradou věci z kapes.

 

 

Zoologové, kteří se o sysly starají, varují před krmením praženými oříšky, chipsy a čímkoli soleným. Takové věci by mohly vzácným tvorům vážně ublížit.

 

"Je to úžasné, když kolem vás běhají sysli a vy jim můžete dávat kousky salátu nebo mrkve. Důležité je jim to nedávat v nějakém obrovském množství. Když se dá jeden piškot tak to syslům vadit nebude," dodal zoolog.

 

V Česku je 35 kolonií syslů. Ty největší čítají i přes tisíc jedinců. Jde o kriticky ohrožený druh.

pan, Ivan Berka TN.cz