Obezita

Češi čím dál víc tloustnou. Vinu na tom nese pandemie koronaviru

Petr Bača
Petr Bača
21.11. 2020 21:22
Téma:

Už před začátkem pandemie koronaviru jsme patřili mezi pět nejtlustějších národů na světě. Podle odborníků si teď nucené omezení pohybu, a u řady lidí práce z domova, začaly vybírat svou daň, a to v podobě dalšího nabírání kil.

Zavřená jsou fitness centra nebo třeba lázně. Menší možnosti sportovního vyžití se u řady lidí začínají projevovat. Přibírají i lidé zvyklí sportovat. U některých lidí to mohlo být až sedm kilo navíc oproti začátku roku.

 

"Málo pohybu, málo pohybu. Jsem zvyklý na kolektivní sporty - fotbal, volejbal. Člověk prostě nemůže sportovat tak, jak byl zvyklý, takže přibírání je nasnadě,“ uvedl jeden z dotázaných v anketě TV Nova.

 

 

"Všichni jedli stejně jako před tím, když se hýbali, ale po tom, když zůstali doma sedět a nikam nechodili, tak samozřejmě ta váha narůstala. Většinou se to projeví v množství tuku, které se jim ukládá v těle,“ informoval lékař Lubomír Nečas.

 

Nejvíce se ale nárůst váhy projevil u lidí, kteří už nadváhou trpěli. "Tito lidé jedí často ze stresu a opravdu ta dnešní doba ten stres přináší, protože lidé nevědí, co bude. Pak je velice jednoduché sáhnout po nějaké té sladkosti a ten stres se mírní,“ vysvětlila Iva Málková z projektu Stop obezitě.

 

Odborníci proto radí omezit sladkosti a chodit alespoň na krátké procházky. Nebo třeba chodit během telefonování. Jakýkoliv pohyb je vždy lepší než zahánět nudu jídlem.

 

 

"Pokud lidé žijí třeba v panelákovém bytě, tak klidně za ten den mohou ujít třeba jenom tisíc kroků, a to je nebezpečné nejenom kvůli těm kilům, která jdou nahoru, ale i z hlediska zdravotního,“ dodala Málková.

 

Změnit jídelníček je neméně důležité. A zapomenout na večerní návštěvy ledničky. Pokud přesto potřebujete večer u televize něco jíst, zkuste brambůrky nahradit třeba zeleninou nakrájenou na malé kousky. Důležité je ale začít jíst kvalitní a výživná jídla, po kterých nebudete mít za pár minut hlad.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz