Domácí

Covid-19 drtí obézní pacienty. Vakcína je zřejmě neochrání, tvrdí lékaři

Covid-19 drtí obézní pacienty. Vakcína je zřejmě neochrání, tvrdí lékaři
Zdroj: Profimedia

Obezita je jedním z rizikových faktorů, které vedou k těžkému průběhu Covidu-19. Výsledky nejnovějších studií ukázaly, že u obézního pacienta je šance, že skončí v nemocnici až o 113 % vyšší. Podle lékaře Jozefa Čupky je i následná léčba velmi náročná. Kvůli obezitě je například omezená možnost využítí umělé plicní ventilace.

Tým profesora Popkina z univerzity v Severní Karolíně provedl analýzu 75 nejnovějších studií z celého světa, které zkoumaly vztah mezi obezitou a onemocněním Covid-19. Přestože je známo, že nadváha je rizikovým faktorem, výsledky jsou alarmující, upozorňuje lékař Jozef Čupka ze Společnosti všeobecného lékařství.

U obézního člověka je riziko, že se nakazí Covidem-19 téměř dvakrát vyšší než u lidí, kteří obézní nejsou. Když už se u něj nákaza prokáže, má o 113 % vyšší šanci, že skončí v nemocnici. "Nárůst hospitalizací na JIP je pak u obézních pacientů s koronavirem o 74 % vyšší než u neobézních a riziko úmrtí je až o 48 % větší," uvádí Čupka.

S komplikacemi se tito pacienti potýkají z různých důvodů. Obezita například zhoršuje imunitní odpověď na virovou infekci a zvyšuje v organismu zánětlivé procesy. Jsou rovněž náchylnější k syndromu akutní respirační tísně, která je hlavní příčinou úmrtí na koronavirus.

Související obsah

Ani péče o pacienta s vysokou váhou není snadná. Lékaři mají problém se zavedením plicní ventilace nebo položením nemocného na břicho, aby se zvýšil objem jeho dechu. Obézní zřejmě příliš neochrání ani vakcína.

"Vakcinace funguje na principu stimulace, kdy do těla zaneseme informace o povrchových antigenech (značkách) viru a ty nastartují imunitní buňky a začnou tvořit protilátky. Spuštění protilátek a délka jejich fungování je u obézních lidí kvůli změnám v tukové tkáni mnohem nižší," vysvětluje Čupka. Jejich imunita zkrátka nezvládne správně zareagovat.

Související obsah

"Covid-19 jasně ukázal, že obezita rozhodně není pouze estetickou záležitostí, ale nemocí, kterou se zdravotní pojišťovny vzhledem k důkazům o aktuálních rizicích v době kovidové nezabývají dostatečně. Řeší pouze zdravotní důsledky obezity a ne samotnou obezitu, která je příčinou dalších téměř 200 zdravotních komplikací s ní spojených," dodává Čupka.

Situaci nepomáhají ani karantény a další opatření spojená s epidemií Covidu-19. Lidé se doma více uchylují k jídlu, ať už ze stresu či nudy, a přibírají. Lékaři proto doporučují, aby lidé doma cvičili, šli si ven zaběhat nebo se projít. Dalšími faktory, které zvyšují riziko těžkého průběhu Covidu-19, je například cukrovka, srdeční a autoimunitní choroby či stáří.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz