Domácí

Covid-19 drtí obézní pacienty. Vakcína je zřejmě neochrání, tvrdí lékaři

Covid-19 drtí obézní pacienty. Vakcína je zřejmě neochrání, tvrdí lékaři
Zdroj: Profimedia

Obezita je jedním z rizikových faktorů, které vedou k těžkému průběhu Covidu-19. Výsledky nejnovějších studií ukázaly, že u obézního pacienta je šance, že skončí v nemocnici až o 113 % vyšší. Podle lékaře Jozefa Čupky je i následná léčba velmi náročná. Kvůli obezitě je například omezená možnost využítí umělé plicní ventilace.

Tým profesora Popkina z univerzity v Severní Karolíně provedl analýzu 75 nejnovějších studií z celého světa, které zkoumaly vztah mezi obezitou a onemocněním Covid-19. Přestože je známo, že nadváha je rizikovým faktorem, výsledky jsou alarmující, upozorňuje lékař Jozef Čupka ze Společnosti všeobecného lékařství.

U obézního člověka je riziko, že se nakazí Covidem-19 téměř dvakrát vyšší než u lidí, kteří obézní nejsou. Když už se u něj nákaza prokáže, má o 113 % vyšší šanci, že skončí v nemocnici. "Nárůst hospitalizací na JIP je pak u obézních pacientů s koronavirem o 74 % vyšší než u neobézních a riziko úmrtí je až o 48 % větší," uvádí Čupka.

S komplikacemi se tito pacienti potýkají z různých důvodů. Obezita například zhoršuje imunitní odpověď na virovou infekci a zvyšuje v organismu zánětlivé procesy. Jsou rovněž náchylnější k syndromu akutní respirační tísně, která je hlavní příčinou úmrtí na koronavirus.

Související obsah

Ani péče o pacienta s vysokou váhou není snadná. Lékaři mají problém se zavedením plicní ventilace nebo položením nemocného na břicho, aby se zvýšil objem jeho dechu. Obézní zřejmě příliš neochrání ani vakcína.

"Vakcinace funguje na principu stimulace, kdy do těla zaneseme informace o povrchových antigenech (značkách) viru a ty nastartují imunitní buňky a začnou tvořit protilátky. Spuštění protilátek a délka jejich fungování je u obézních lidí kvůli změnám v tukové tkáni mnohem nižší," vysvětluje Čupka. Jejich imunita zkrátka nezvládne správně zareagovat.

Související obsah

"Covid-19 jasně ukázal, že obezita rozhodně není pouze estetickou záležitostí, ale nemocí, kterou se zdravotní pojišťovny vzhledem k důkazům o aktuálních rizicích v době kovidové nezabývají dostatečně. Řeší pouze zdravotní důsledky obezity a ne samotnou obezitu, která je příčinou dalších téměř 200 zdravotních komplikací s ní spojených," dodává Čupka.

Situaci nepomáhají ani karantény a další opatření spojená s epidemií Covidu-19. Lidé se doma více uchylují k jídlu, ať už ze stresu či nudy, a přibírají. Lékaři proto doporučují, aby lidé doma cvičili, šli si ven zaběhat nebo se projít. Dalšími faktory, které zvyšují riziko těžkého průběhu Covidu-19, je například cukrovka, srdeční a autoimunitní choroby či stáří.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz