Superinflace

Česká inflace je nejvyšší v EU. Ceny potravin i elektřiny raketově rostou

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
23.5. 2020 19:33
Téma:

Ceny v Česku letí vzhůru! Podle ekonomů máme nejvyšší inflaci z celé Evropské unie. Kvůli pandemii koronaviru se přehoupla přes hranici tří procent. V praxi to znamená, že si za životní náklady oproti jiným zemím pořádně připlatíme. Rostou ceny elektřiny, ale i služeb nebo potravin. Podle ekonomů za to může i vysoká poptávka po některém zboží, kterého je kvůli koronaviru nedostatek.

Země se po pandemii vzpamatovává – to se ale rozhodně nedá říct o cenách. Česko má nejvyšší inflaci, nebo-li nárůst cen u zboží a služeb, v celé Evropské unii. "Těch důvodů je více, ten hlavní spočívá v tom, že oslabil kurz koruny," tvrdí ekonom Štěpán Křeček.

 

Ceny vzrostly i u našich sousedů. Za potraviny, zboží, ale i služby si připlatí i Poláci, Maďaři nebo Slováci. Naopak ceny klesly Slovincům. "Musíme celou řadu položek spotřebního koše dovážet ze zahraničí do České republiky a tento dovoz je drahý. Česká republika není soběstačná ve výrobě potravin," říká Křeček.

 

 

Při běžném nákupu, kdy v košíku skončí zelenina, ovoce, maso, anebo třeba pečivo, si lidé oproti loňskému roku připlatí zhruba o sto dvacet korun navíc. Nakupující pociťují zdražení zejména u sýrů, masa a ovoce a zeleniny.

 

"Můžeme si všimnout, že ale zdražují i domácí položky, neovlivněné kurzem koruny, jako je cena nájemného nebo elektřiny," dodává Křeček. "V roce 2018 jsme platili 18 680 a o rok později, v roce 2019, už to bylo skoro 21 000, což je nárůst přes dva tisíce," popisuje rodina pana Radka zdražení elektřiny, které zaznamenala.

 

 

Podle ekonomů v centru větších měst dočasně poklesly krátkodobé nájmy. Naopak dlouhodobé se několik let zvyšují. Důvodem je nedostatek bytů a domů. Například v hlavním městě jich chybí až 20 tisíc.

 

Na růstu inflace se podle ekonomů podepsalo i zdražování alkoholu a cigaret. Krabička během března podražila o patnáct korun.

TN.cz