GALERIE Hledají se další důkazy

Českem se prohnala dvě tornáda! Poničila les i stodolu

Tornádo u Horšova - Zasažení lesního porostu na pozemku školního statku
Zdroj: ČHMÚ, tornada-cz.cz
Téma:

Následky bouře Fabienne, která se Českem prohnala 23. září, dodnes řeší mnoho poškozených. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) teď navíc potvrdil, že bouře s sebou s jistotou přinesla i dvě tornáda a prověřuje výskyt třetího.

První tornádo hlásili svědci poblíž obce Horšov na Domažlicku. Tam mělo poničit především menší lesík, kde měl větrný úkaz začít. Svědci našli na místě vyvrácené stromy, včetně poškozeného památného stromu z konce 18. století.

 

Poté se vír přesunul přes pole ke statku. Tam zcela zbořil pravou stranu čelní zdi stodoly a opřel se také do osmitunového návěsu, který poškodil. Vír se pak posunul ještě dál k rozcestí severně od Horšova, kde vyvrátil vrostlou lípu, která padla na automobil. 

 

GALERIE: Tornádo u Horšova

1
/
15
Zdroj: ČHMÚ, tornada-cz.cz
Tornádo u Horšova - Fotomapa zdokumentovaného úseku

 

"V neděli 23. září ve večerních hodinách se v blízkosti obce Horšov (cca 1 km severozápadně od Horšovského Týna v okrese Domažlice) vyskytl větrný jev, který byl na základě zdokumentovaných škod následně klasifikován jako tornádo," uvedli meteorologové na webu tornada-cz.cz.

 


Druhé tornádo se během bouře Fabienne objevilo na Rakovnicku. "Druhý případ je též už potvrzený a šlo o zřejmě o působení tornáda v kombinaci s microbursty (silné poryvy větru, pozn. red.). Čeká se ale na konečné zhodnocení intenzity jevu," dodal ČHMÚ na svém facebooku s tím, že se ještě prověřuje třetí jev na jihu Čech.

 

Viděli jste během bouře Fabienne tornádo? Máte svědectví nebo fotky? Napište nám na e-mail zpravy@nova.cz nebo na náš facebook!


 

Tornádo v Horšově zařadili meteorologové do kategorie EF1/ EF2 s nárazy větru dosahující až 218 km/h. Kategorie se určuje podle rychlosti větru na tzv. Fujitově škále v rozmezí EF0-EF5, přičemž EF5 je vůbec nejničivější.


Meteorologové také upozornili, že i přes výskyt tornád byla převážná většina škod větrem v souvislosti se studenou frontou způsobena pravděpodobným derechem, tedy rozsáhlou a silnou větrnou bouří způsobenou bouřkovým systémem postihující velké území - tedy samotnou Fabienne.

nor TN.cz