OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU

Česko by mohlo dostat dva miliony vakcín od Pfizeru do konce roku

Anežka Vrbicová
Anežka Vrbicová
Aktualizováno 21:41
10.11. 2020 21:33
Téma:

Společnost Pfizer přislíbila dodat pro Evropu 300 milionů dávek vakcíny proti koronaviru. Podle šéfa české vakcinologické společnosti Romana Chlíbka, který s ministerstvem zdravotnictví připravuje plán na její distribuci, by první dva miliony dávek mohly dorazit do Česka už koncem roku. S očkováním se pak podle něj začne, až se vyřídí potřebná povolení.

"První kategorií jsou osoby ve věku 65 let a více, potom lidé s chronickými onemocněním třeba plic nebo srdce. Další kategorií jsou vybraní pracovníci zdravotnických zařízení, klienti sociálních zařízení a domácí zdravotnické péče," objasnil vakcinolog Roman Chlíbek.


Vakcínu by v první vlně očkování měli dostat také hasiči, lékaři nebo policisté. Jakmile bude vakcíny dostatek, bude dostupná pro všechny zájemce.

 


Cena vakcíny


"Počítá se s tím, že vakcíny budou nakoupeny státem a budou bezplatně poskytnuty zájemcům, respektive lidem, kteří jsou v rámci vakcinační strategie uvedeni mezi prvními," dodal Roman Chlíbek.


Na vakcínu bude přispívat Evropská komise. Pro jednotlivé členské státy by se cena mohla pohybovat kolem 300 korun za dávku. Aplikují se dvě dávky s odstupem tří týdnů.


"Bude potřeba minimálně 60procentní proočkování, to je asi taková horní hranice, za které už by k žádnému komunitnímu šíření nedocházelo," vysvětlil virolog Ústavu molekulární genetiky Jan Pačes.

 


Bude očkování povinné?


"Nebude povinná a celou dobu se hovoří o tom, že to bude na bázi dobrovolnosti," ubezpečil Chlíbek. Doporučené bude očkování zejména rizikovým skupinám jako jsou senioři nebo chronicky nemocní.


Kdo bude očkovat?


Původně měli očkovat lékaři. Komplikací ale je, že se vakcína musí skladovat v minus 80 stupních Celsia. "Jedna lahvička je vhodná pro pět pacientů, tak bude vhodná na hromadné očkovací akce, a to by asi bylo za výpomoci armády nebo jiných zdravotníků," uvedl Chlíbek.


Pokud projde vakcína schvalovacím kolečkem do 15. prosince, bude v Česku k dispozici už koncem roku. Při zdržení by očkování u nás začalo až po Novém roce.

 

Související témata:
rod TN.cz