PROBLÉMY S DODÁVKOU

Česko dostane o 40 % méně vakcíny! Selhání společnosti Pfizer, zuří Blatný

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 20:03
15.1. 2021 19:58
Téma:

Firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy. Společnost totiž reorganizuje výrobu, aby mohla produkovat více vakcíny. Česko podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přijde příští týden o 40 % dodávek.

Evropské země dostanou v nejbližších týdnech méně vakcíny od firmy Pfizer než očekávaly. Upozornil na norský institut veřejného zdraví.

 

Společnost Pfizer se totiž rozhodla reorganizovat výrobní kapacity, tak aby mohla vyrábět až dvě miliardy dávek ročně. Současný limit je 1,3 miliardy, uvedl deník Financial Times.
 

Vakcínou Pfizer nyní očkuje i Česká republika. Ministra Blatného informace rozzlobila. "Zpráva mě velmi znepokojila. Společnost nedodrží to, co slíbila," řekl ministr v Televizních novinách na Nově.

 

 

"V příštím týdnu se bude jednat o snížení dodávek o zhruba 40 %, což je zásadní," dodal. Podle Blatného jde o selhání společnosti.

 

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nicméně uvedla, že vakcíny nasmlouvané pro první čtvrtletí roku 2021 firma doručí v prvním čtvrtletí 2021.

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že odloží svoje očkování druhou dávkou vakcíny. Poslechněte si důvod:

TN.cz