smutná statistika

Češi jsou národ kriminálníků, z Evropy je na tom hůř už jen Litva

Muž ve vězení - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 7. 9. 2019

Česko má alarmující počet vězňů - na sto tisíc obyvatel jich připadá 203, což je druhé nejvyšší číslo v Evropské unii. Patří také mezi státy s nejvyšším podílem žen ve vězení. Za posledních 15 let se navíc počet vězňů v českých věznicích zvýšil o třetinu.

Co do počtu vězňů Česko patří mezi evropskou špičku. Podle projektu Evropa v datech se v rámci EU řadí dokonce na druhé místo se svými 203 vězni na sto tisíc obyvatel. Více jich má už jenom Litva. Na třetím místě je poté Lotyšsko.

 

V rámci celé Evropy jsou na tom hůř než my už jen některé postsovětské země. Nejvíce vězňů má Rusko, následuje ho Bělorusko. Přeplněné věznice má i Moldavsko. Nejméně jich má naopak Lichtenštejnsko následované Islandem a Finskem.

 

 

Podle údajů Vězeňské služby ČR bylo v českých věznicích v roce 2018 přes 21 tisíc lidí - situace je tak podobná jako v 90. letech. Od nového tisíciletí pak začalo trestanců ubývat - pokles byl opravdu výrazný. Zatímco v roce 1999 ve vězení pobývalo rekordních 23 tisíc lidí, v roce 2003 počet klesl o více než devět tisíc. Svou roli v tom ovšem hrají i prezidentské amnestie.

 

 

Od té doby to opět postupně rostlo, minulý rok tak bylo téměř o třetinu vězňů více než před patnácti lety. Počet však nerostl postupně, v některých letech byly opravdu velké výkyvy. Například v roce 2013 bylo v Česku "pouze" 14 tisíc vězňů, o dva roky později jich bylo o osm tisíc více. Opět sehrála svou roli amnestie, tentokrát v roce 2013.

 

 

Na přední příčky se Česko zařadilo i s podílem žen ve vězení. Spolu se sousedním Slovenskem patří do první desítky evropských zemí. Ženy u nás tvoří okolo 7,5 % vězňů. Více jich je na Maltě, Kypru nebo v Rusku, naopak nejméně jich mají balkánské země.

 

TN.cz