Nemoc ustupuje

Česko má první vyléčené. Tohle je tajemství rychlého uzdravení

Karanténa
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
16.3. 2020 20:39
Téma:

První uzdravení pacienti z nákazy Covid-19 nejsou překvapivě těmi, kdo se jako první nakazili. Čemu vděčí za rychlé uzdravení?

V neděli 1. března 2020 oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že v České republice je první potvrzený případ nákazy novým koronavirem. Nemoc testy odhalily hned u trojice pacientů, dva nakažení byli v karanténě v Nemocnici Na Bulovce, třetí nakažený, muž z Dečína, v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Právě ta se může pochlubit prvními uzdravenými pacienty.

 

Onemocnění se později prokázalo i v jeho okolí, prověřována byla celá jeho rodina, se kterou byl lyžovat v Itálii v oblasti Veneto. Členové rodiny zůstali v domácí karanténě a byli sledováni.

 

Právě z rodiny tohoto muže mají být tři nakažení, u kterých se v úterý 16. března prokázalo, že se jim podařilo z nemoci uzdravit.

 

Jak dnes sdělil primář infekčního oddělení ústecké nemocnice Krajské zdravotní, MUDr. Pavel Dlouhý, lékaři tohoto oddělení dokončili potřebná vyšetření a potvrdili u třech osob z první skupiny nemocných infikovaných koronavirem SARS-CoV-2, že jsou z této infekce vyléčeni.

 

 

"Nemají žádné příznaky koronavirové infekce a opakovaná vyšetření výtěrů i krve na koronavirus jsou negativní. Jsme moc rádi, že jsou zdraví a že také v České republice nepřibývají jenom nakažení lidé, ale také ti vyléčení," uvedl primář Pavel Dlouhý.

 

 

Proč se právě oni vyléčili za zhruba dva týdny, není dílem žádného zázračného léku. Lékaři na nemoc znají jediný recept: běžná antivirotika, léky na tlumení horečky, v případě dýchacích potíží kyslík nebo plicní ventilaci.

 

O průběhu onemocnění i rychlosti uzdravení uzdravení rozhoduje mnohem více celkový zdravotní stav pacienta, jeho věk a síla imunity. Roli zřejmě hraje i pohlaví, větší zastoupení mezi nakaženými i mrtvými v souvislosti s koronavirem mají v celosvětovém měřítku muži.

 

V Česku je již 344 nakažených, podívejte se na reportáž:

 

 

Podle odborníků má nemoc fatální průběh zejména u seniorů. Vláda v úterním tiskovém prohlášení lidem nad 75 let doporučila kvůli šířící se nákaze vůbec nevycházet z domu.

 

U většiny populace probíhá nákaza mírně, více než osmdesát procent lidí se dokáže udravit sama a bez následků.

Související témata:
TN.cz