Nelichotivá statistika

Česko neumí čerpat evropské dotace, dosáhlo jen na třetinu peněz!

Dotace
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 28. 10. 2019

Pokud jde o čerpání peněz z Evropské unie, Česko bohužel stále patří v celounijním srovnání k "propadlíkům". Daří se nám totiž čerpat jen přibližně třetinu přidělených peněz.

"K dnešnímu dni se podíl proplacených dotací z celkového přiděleného objemu zvýšil na 34 procent, jak vyplývá z průběžně aktualizovaných údajů Evropské komise. Průměrné číslo za celou EU je přitom o dvě procenta vyšší," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.

 

Od konce srpna sice Česko poskočilo v pomyslném dotačním žebříčku o dvě místa vzhůru, podle Kovandy i tak ale stále zaostáváme. Například Finsko už zužitkovalo 62 procent evropských peněz. Údajně je to ale i díky tomu, že severoevropská země má k dispozici celkově méně peněz než Česko a tak se Finům dotace lépe využívají.

"Větší objem než ČR však už mají proplacený i země, jimž byl přidělen vyšší objem dotací, ať už jde o Polsko, Francii, Německo či Portugalsko. Česká republika tak stále v čerpání vykazuje rezervy, což je zvláště varovné s blížícím se koncem programového období," míní Kovanda.

 

To ovšem bude ještě dobíhat v následujících letech a Česko tak bude mít šanci manko dohnat. "Tak jako po skončení minulého programového období v roce 2013, kdy zejména rok 2015 poznamenalo právě až příliš překotné dočerpávání, které je leckdy „čerpáním pro čerpání“. Financovány jsou tedy projekty, které by třeba ani financovány být nemusely nebo neměly, jen proto aby se prostředky dočerpaly," vzpomíná ekonom.

TN.cz