Světová špička

Česko si oblíbilo bezkontaktní platby, loni jich proběhla miliarda

Alespoň jednou týdně zaplatí bezkontaktně sedmdesát procent lidí. Jen loni provedli Češi kartami více než jednu miliardu plateb. A díky technickým možnostem navíc bezhotovostních transakcí rychle přibývá.

"Češi udělali minulý rok miliardu transakcí platební kartou a stovky tisíc lidí už dneska platí mobilním telefonem. Jsme tak blízko tomu, že vlastně brzy už nebudeme hotovost potřebovat vůbec," říká generální ředitel firmy Mastercard Miroslav Lukeš.

 

"V tuto chvíli jsou ekonomiky jako Švédsko nebo Norsko, kde už jenom dvě procenta transakcí probíhají hotovostně, jinak všechny ostatní transakce se dělají bez hotovosti. V České republice se hotovostně dělá více než 10 % transakcí a jsme tak lehce nad průměrem Evropské Unie," vysvětluje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

 

Bezhotovostní platba pomocí karty nebo mobilu se u Čechů těší velké oblibě. Brzy se podle odborníků může stát, že budeme platit už jen prostřednictvím obličeje nebo otisku prstu.

 

 

"Platba mobilem je dneska absolutně běžná a pracujeme na tom, abyste nemuseli platbu vůbec ověřovat. Jenom tím jak mobil držíte, jak sním zacházíte, jak vyplňujete některé formuláře, poznáme dotyčného držitele karty a jsme schopni říct ano, tato transakce je správná," dodává Lukeš.

 

 

"Zrušení hotovosti úplné, je velká hrozba pro řadové lidi, protože pak bude každá transakce jejich nějakým způsobem zachytitelná," upozorňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Dodává, že centrální banky budou moci snížit úrokové sazby hlouběji do záporu.

 

Bezhotovostní platby chce prý do budoucna podpořit i stát v rámci boje s šedou ekonomikou.

pan, Dominika Janochová TN.cz